До 30-их роковин Чорнобильської трагедії Архів СБУ спільно з Центром досліджень визвольного руху опублікували колекцію документів про проблеми під час будівництва станції, поганий відбір і навчання працівників, порядок дій при ліквідації аварії та інші раніше закриті від людей документи.
32 документи розділили на три тематичні блоки.
В першому блоці йдеться про проектування та будівництво Чорнобильської АЕС. Тут представлено рапорти контррозвідників та агентурні донесення, в яких йдеться про низьку якість будівництва стратегічного об'єкта, відсутність належного контролю та нагляду за дотриманням виробничої безпеки з боку Управління будівництва АЕС тресту "Кременчукгесбуд".
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: "Коли навідався вперше - слимаки доїдали рибок" - Олексій Москаленко повернувся в Прип'ять через 30 років
Другий блок - "Чорнобильська аварія: хронологія подій та етапи ліквідації". В ньому розкривають роль "органів" у розслідуванні причин катастрофи, висвітлюють заходи з ліквідації аварії упродовж квітня-листопада 1986 року.
Третій блок присвячений реакції українського населення та світової громадськості на Чорнобильську трагедію.
"Архівні документи свідчать про те, що з самого початку будівництва Чорнобильська АЕС була приречена на аварійність. Можемо ствердити, що ключовою причиною аварії був комуністичний радянський режим, завдяки якому стало можливим нехтування і проектними вимогами, і технікою безпеки, і навіть загрозливими повідомленнями КДБ про критичні недоліки в будівництві та роботі ЧАЕС", — пояснює Андрій Когут, директор Архіву СБУ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Столичний підземний перехід перетворять на реактор Чорнобильської атомної станції
Нагадаємо, 26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна аварія в історії людства. З різницею у дві секунди відбулись два вибухи на 4-ому реакторі Чорнобильської АЕС. Вони були не ядерними, а хімічними, як наслідок перегріву реактору і накопичення великої кількості газів. В повітря піднялось більше 60 тон радіоактивних матеріалів. До кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним "саркофагом", збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів. Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і АЕС повністю припинила свою роботу.
Коментарі