Цього року для виходу на пенсію за віком потрібно мати щонайменше 29 років страхового стажу.
Жінки, які не працювали, але доглядали за малими дітьми, можуть додати цей період до свого стажу. У Пенсійному фонді пояснили, як це зробити, повідомляє видання "На пенсії".
Для того, що збільшити свій страховий стаж за рахунок періоду догляду за дитиною, жінка повинна надати такі документи:
• свідоцтво про народження дитини або паспорт;
• свідоцтво про смерть (якщо дитина померла);
• документ про те, що до досягнення дитиною 3 років мати не працювала (витяг із трудової книжки, відомості про відсутність підприємницької діяльності, довідка з ПФ).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На пенсії дадуть менше – у проєкті держбюджету на 2023 рік скорочено видатки на соцзахист
"Якщо дитина постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, страховий стаж при розрахунку пенсії може бути збільшений до 12 років", – йдеться у повідомленні.
Саме такий термін передбачений для догляду за дитиною, що постраждала від Чорнобильської катастрофи.
Підставою для додавання цього проміжку часу до трудового стажу є:
• свідоцтво про народження дитини або її паспорт (свідоцтво про смерть);
• посвідчення дитини, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС;
• документ про те, що до досягнення дитиною 12 років один із батьків не працював;
• заява про те, що ніхто з батьків не скористався "чорнобильською" пільгою за пунктом 13 статті 30 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їхніх сімей", час перебування українців на військовій службі зараховується до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Це роз'яснили на "Юридичному порталі України".
Підтвердити стаж для призначення пенсійних виплат можна і за відсутності трудової книжки. Вона є основним документом, який підтверджує стаж роботи до 1 січня 2004 року – до набрання чинності законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". А після стаж для виходу на пенсію називається страховим. Його підтвердження здійснюється за даними персоніфікованого обліку, що зберігаються у Пенсійному фонді.
Коментарі