26 липня православна церква візантійського обряду відзначає свято Собор святого архангела Гавриїла.
Він один з семи святих архангелів, або архистратигів. Гавриїла також називають "Лівою Рукою Бога". Вважається, що він - керівник чину херувимів, які оточують Божий Престол.
Архангел Гавриїл виконує важливу місію: сповіщає повеління Божі та дає надію, щоб божі сини і дочки чули турботу та відчували любов.
Примітно, що святого архангела Гавриїла вшановують двічі на рік. Перший собор святкують 8 квітня, наступного після Благовіщення Пресвятої Богородиці - свята на честь благої вістки від архангела Гавриїла до Діви Марії про те, що вона непорочно зачне від Святого Духа і народить Ісуса Христа, Сина Божого.
Традиція святкування у липні з'явилася не пізніше IX століття. Приводом для встановлення свята послужило, ймовірно, освячення храму на честь архангела Гавриїла у Константинополі.
Також 26 липня церква вшановує декількох святих. Gazeta.ua наводить короткий переказ їх житія.
Святитель Юліан, єпископ Кеноманійський, був поставлений на єпископа апостолом Петром.
Апостол послав святого Юліана проповідувати Євангеліє в Галію.
Святитель Юліан помер глибоким старцем наприкінці I століття. До кінця днів своїх благовістив він про Христа і поборов ідолопоклонство в країні Кеноманійской.
Святий мученик Серапіон постраждав за Христа у III столітті. Як християнина, його привели на суд правителя Акіли. Святий мученик з твердістю сповістив язичникам про свою віру в Христа і був підданий нелюдським катуванням, після чого його кинули до в'язниці. Зцілений Господом Ісусом Христом, він вдруге потрапив на судилище і постав перед суддею зовсім здоровим. Запеклі язичники засудили святого до спалення живцем. Вирок привели у виконання у 205 році.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як привітати з Днем Ангела іменинників 26 липня
Святий мученик Маркіян народився уродженець Іконії Лікаонської, ще в юнацькому віці своює полум'яною проповіддю навернув до Христа багатьох язичників. За це ревні ідолопоклонники піддали святого тілесному покаранню, а потім послали в Каппадокію до правителя. Зрозумівши, що ні вмовляння, ні погрози не відвернуть Маркіяна від християнства, правитель наказав піддати юнака тортурам, але і тоді святий мученик залишався непохитним у своїй вірності Христу. У 258 році святому Маркіяну відрубали голову, коли він молився, дякуючи Богові за свою долю.
Преподобний Стефан Саваїт був племінником святого Іоанна Дамаскина, знаменитого богослова і філософа, церковного письменника VIII століття, який керував духовним життям юнака. З 10-річного віку Стефан жив у лаврі святого Сави, тому й отримав друге ім'я Саваїт. Невдовзі він став таким досконалим ченцем, що отримав дар яснобачення.
Коли недостойні просили його молитися за них, Стефан, ясновидючим духом бачачи їхнє жалюгідне життя, відповідав: "Нехай ваші діла молять за вас, бо мої молитви нічого вам не допоможуть, доки противляться ваші діла". А праведним казав: "Ви добре стоїте, але дивіться, щоб не впасти; витривайте до кінця, щоби бути спасенними". Праведник мирно спочив у 794 році, знаючи день власної смерті заздалегідь.
Преподобна Сарра Лівійська, Єгипетська діва, відлюдниця жила приблизно у V столітті в пустелі.
За переказами, протягом 13 років боролася з бісівською спокусою блудними помислами. При цьому Сарра ніколи не молилася, щоб це припинилося - але, навпаки, ще більше віддавалася подвигу і страху Божому, повторюючи: "Господи, дай мені сили!"
Одного разу, коли спокуса посилилася, свята вийшла на ганок своєї келії. Тоді дух блуду з'явився їй в тілесному вигляді і сказав: "Ти, Сара, перемогла мене", на що блаженна відповіла "Тебе перемогла не я, а мій учитель Христос".
Про преподобну розповідали, що вона прожила біля Нілу 60 років і жодного разу не звернула на нього свій погляд, настільки була поглинута молитвою. За переказами, блаженна Сарра говорила: "Я піднімаю ногу, щоб зійти по сходах, і перш, ніж зробити крок, ставлю перед очима смерть". І ще одного разу сказала монахам, що прийшли до неї "Я чоловік - не по природі, але за способом мислення, а ви - жінки".
26 липня День Янгола відзначають Гаврило, Маркіян, Сара, Степан та Юліан.
Щоб ви не забули поздоровити знайомих власників імен, Gazeta.ua пропонує варіанти вітань.
Коментарі