До 2048 риба може зникнути з меню людини, якщо її популяції в океані продовжуватимуть зменшуватися. До такого висновку дійшла міжнародна група дослідників, яка встановила, що запаси риби різко скоротилися приблизно в третині рибних басейнів світу. Швидкість їхнього падіння збільшується.
2003 року 29% рибних басейнів світу опинилися на межі повного спустошення: вони стали давати не більше 10% від первинних об"ємів вилову. У дослідженні не прораховується шкода, що наноситься окремими видами людської діяльності, але показаний кумулятивний ефект (ефект накопичення) по всьому спектру впливу людини на навколишнє середовище.
Причиною загрозливого скорочення риби відзначають вчені в матеріалах дослідження на сторінках журналу Science, є порушення біологічної різноманітності в морях. У рибному лові люди стають все винахідливішими, збільшуючи розміри риболовецьких судів, покращуючи сіті і застосовуючи нові технології лову. Популяція риби не встигає відновлюватися. З 1994 по 2003 рік кількість виловленої риби скоротилася на 13%. Улови в прибережних морях Північної Америки, Європи і Австралії теж скорочуються. Крім того, зменшується різноманітність морепродуктів.
Щоб зберегти запаси, учені рекомендують розширювати зони, в яких лов риби заборонений.
- Ми користуємося океанами так, ніби у нас є ще якісь живі істоти, якими завжди можна буде замінити повністю винищені види, - сказав один з авторів доповіді Борис Ворм.
- Якщо ми не переглянемо наш підхід до поводження з океанічними ресурсами, з живими екосистемами, то це сторіччя стане останнім, коли можна буде скуштувати свіжу морську рибу, - сказав інший вчений Стів Палумбі.
У жителів тих країн, де риба складає меншу частину раціону, частіше зустрічається депресія. Риба, особливо жирна, просто необхідна для роботи мозку. Вважається, що в розвиток депресії великий внесок вносить недостачафолієвої кислоти, що міститься у рибі, жирних кислот Омега-3, селену і амінокислоти тріптофан. Також вважається, що недостача жирів і вітамінів-антиоксидантів грають роль в розвитку такого захворювання, як шизофренія, повідомляє NEWSru.com.
Коментарі