Справжній низовий протест шахтарів використовується у боротьбі старих і нових олігархічних груп, пише "Український тиждень".
Зокрема, один із екс-чиновників Луганської облдержадміністрації, який свого часу відстежував соціальні протести та рухи, стверджує: нинішня активізація гірників, зокрема і з Незалежної профспілки міста Свердловська, пов'язана з боротьбою між кількома олігархами за вугільну галузь.
"Треба розуміти, що самі шахтарі й справді обстоюють свої права – тут жодних сумнівів. Це не якісь там наймані бойовики, а реальні гірники, які тут працюють і живуть", – зазначив Олексій Берчин (прізвище змінено).
Однак, додав він, деякі з активістів є лобістами великого бізнесу. Як приклад, колишній чиновник назвав голову профкому Незалежної профспілки міста Свердловська Костянтина Ільченка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Волинець: влада готується до ліквідації вугільної галузі?
"Особистість Ільченка вельми неоднозначна. У минулому він був активним лобістом великого бізнесу і пов'язаний із так званим єнакіївським угрупованням. Звичайно, все це на рівні особистих зв'язків, і довести, схопити когось за руку абсолютно неможливо", - зауважив експерт.
За його словами, свого часу Свердловськантрацит і Ровенькиантрацит були державними підприємствами, навколо яких юрмилися та годувалися приватні фірми, власником яких був такий собі Іван Аврамов.
"Той, у свою чергу, був людиною Юрія Іванющенка. Але наразі ті шахтоуправління увійшли до корпорації ДТЕК, що належить Ахметову. Тому активізація шахтарських протестів на підприємствах Ріната Леонідовича пов'язана з тим, що ці рухи вигідні його конкурентам. При цьому формальні приводи справді досить поважні, адже звільнення тривають, і надалі їхня кількість зростатиме", - пояснив Берчин.
Однак, на його думку, імовірнішою є інша версія.
"Як відомо, останнім часом корпорація "МАКО", яку пов'язують із сином президента Януковича, різко зацікавилася вугіллям, де одразу наштовхнулася на опір структур Ахметова, який уже встиг сформувати в межах ДТЕК закритий цикл виробництва", - розповів екс-чиновник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гірники захопили дирекцію шахти Ахметова
За його словами, суперечності між "сім'єю" та Ахметовим зростають наразі в економічній площині.
"І пан Ільченко зі своєю профспілкою лягає тут, як куля в лузу. Реальний низовий протест, який, проте, використовується в боротьбі старих і нових олігархічних груп. При цьому його рядові члени від усієї душі борються за цілком правильні речі. Стандартна ситуація для регіону, який застряг в індустріальній ері", - йдеться у статті.
Водночас луганський політолог Костянтин Скоркін відзначив, що "народну активність ніяк не можна розглядати у відриві від переділу власності в державі, який зараз відбувається через появу нових "сімейних" гравців".
"Не може в принципі виникнути якийсь дистильовано чистий народний протест, щонайбільше просто бунт. Будь-яка його організована форма з'являється на базі організацій, які мають лідерів, покровителів, а ті, у свою чергу – свої інтереси", - додав Скоркін.























Коментарі
13