Увечері 27 березня на далекий південь відлетіла команда зимівників та вчених, які працюють на Українській антарктичній станції "Академік Вернадський". Вони нестимуть льодову вахту до березня 2015 року.
12 фахівців з Києва, Львова, Одеси, Севастополя і Харкова будуть майже рік жити без телефонного зв'язку й інтернету. Найважче, кажуть полярники, долати протоку Дрейк між Антарктикою і Південною Америкою.
"Раніше, під час парусного флоту, всі, хто переходив цю протоку, вважалися справжніми моряками. Там сильні шторми, - каже керівник експедиції 50-річний Станіслав Недогібченко. - З мого власного досвіду: не забуду відчуття, ніби м'язи від кісток відриваються. Гойдає так сильно. Декілька діб переходимо той Дрейк".
"Коли корабель хитає, таке відчуття страшенної сили природи. І відчуття таке, ніби ти піщинка. Будете через той Брейк переходити у шторм, може пощастить, то хоч 8 балів буде", - проводжає моряків академік 68-річний Андрій Гуржій.
"Один полярник мені розказував, - ділиться спогадами академік. - "Їдемо ми, аж тут у нас із шиною щось сталося. А холодно так - страх, десь під 80. Але що ж, робить щось треба. Трошки посиділи, а потім потепліло. Ми вийшли й полагодили. - А на скільки ж потепліло? - Та, до 62". Уявіть собі мінус 62, взяти того молотка, з'єднати ту гусеницю. Тоді він мені розповів ще одну цікаву річ - як вони борщ готують на дорогу. Полярники підіймаються вгору, до місця досліджень, на два кілометри. Вода перестане кипіть - борщ не звариш. Тому вони тиждень варять борщ у котлах, виносять його на вулицю, сокирами його розрубують, у мішки кусками зав'язують, а по дорозі лише розігрівають".
Наймолодшому учасникові експедиції кухареві Олександру Лебедю 25 років. 4 роки працював у київських ресторанах.
"Буду готувати їсти на весь персонал. У нас багатий запас продуктів, там є і м'ясо, й олія, і гастрономія різна. Картоплі взяли кілограм приблизно 400. Щоб випікати хліб, у нас є піч. Замішуємо тісто, робимо форму. Буду готувати страви української і європейської кухні: салати, супи, перше, друге, комплексні обіди. У нас команда вся з чоловіків складається. А всі чоловіки люблять м'ясо, тому ним запаслися. На моє місце претендували 4 чоловіки. Мене відібрали, коли приготував млинці з куркою і грибами, борщ з пампушками, салати, зрази. Найбільше люблю готувати фаршировану рибу і качку".
Житимуть полярники в каютах по двоє чоловік.
"Такі самі, як в поїзді купе. Опалюється нормально", - каже Станіслав Недогібченко.
Коментарі
1