Пʼятниця, 09 квітня 2021 18:46

Безробітні, бідняки та великі черги - фото, за які шпигуна Франції депортували з СРСР
24

Шпигун з Франції Жульєн Галеотті
Фото: ГДА СБУ
Фото, які зробив Жульєн Галеотті під час перебування в СРСР
Фото, які зробив Жульєн Галеотті під час перебування в СРСР
Фото, які зробив Жульєн Галеотті під час перебування в СРСР
Фото, які зробив Жульєн Галеотті під час перебування в СРСР

57 років тому громадянин Франції Жульєн Галеотті летів з СРСР до Відня. За 2 дні до цього йому оголосили про примусову депортацію з Радянського Союзу через звинувачення в шпигунстві.

1955-го Жульєн Галеотті з Ніцци вперше відвідав Радянський Союз з туристичною метою. Приїхав як співробітник французького телебачення й одразу ж привернув прискіпливу увагу КДБ, пише "Радіо Свобода".

Оперативники запідозрили, що перед ними - шпигун, який намагається непомітно вишукувати в СРСР "компрометуючі кадри" для "дискредитації та висміювання ним же навмисно створених потворних образів і малозначущих сторін" радянського життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Американський "шпигун" 2 роки знімав убоге життя в сталінському СРСР - вражаючі фото

Француз ходив інколи сам містом і фотографував безробітних, бідняків, черги та військових. Одну з фотографій, зроблених ним у Москві перед будівлею державного університету, пізніше охарактеризують як постановочну, зазначаючи, що на ній "очевидно, позують французи, котрі вдають безробітних".

Наступну поїздку до СРСР Галеотті здійснив 1956 року. Згідно з доповідними співробітників КДБ, які вели спостереження за об'єктом "Вусанем", "компрометуючі знімки" він продовжив робити й у цьому місті.

До об'єктива Галеотті потрапляли погано вбрані колгоспники біля камер зберігання на залізничному вокзалі Одеса-Головна, будівля Управління Одеської залізничної дороги, торговий порт, військова гавань, будівля обкому партії тощо.

"Галеотті проявив себе вороже налаштованим", - характеризували його кадебісти.

Окрім Одеси, Галеотті також відвідав Севастополь, Ялту, Сочі й Батумі. Аналогічні морські круїзні рейси він здійснив у 1957, 1959, 1961 та 1963 роках.

"Після мітингу Галеотті прийшов на вокзал, побачив стареньку, що сиділа на клунках, сфотографував її. Потім сфотографував чергу на тролейбус та таксі. Прийшов на Жовтневий ринок, де сфотографував бідняка. Зупинившись біля черги, сфотографував військово-морську гавань. О 14:00 прийшов у двір будинку № 59 по вулиці Леніна і сфотографував сміттєвий ящик. Рухаючись вулицею Провозною, він фотографував бідно вбраних громадян", - розповідають про спостереження в КДБ.

Галеотті разом зі ще одним французьким туристом масовиком Жаном Кантелем організовували під час цих подорожей на кораблях різноманітні маскаради.

"Кантель і Галеотті переконали туриста виступити роздягненим в одних трусах на маскараді з російським написом "Перемога" на грудях, підбитим, покаліченим, без ноги. Кантель і Галеотті багато енергії витратили, щоб дістати одяг та шланг для маленької худої француженки, яка представила на маскараді образ поливальниці з вулиці Горького в Москві. Зустріч французьких і російських офіцерів, відтворена за їхнім задумом, представляє російського офіцера як тупого, вимуштруваного вояку, який не здатен мислити, позбавлений почуття сприйняття навколишнього манекена, що стоїть по команді "Смирно", - описує агент "Сміт", який слідкував за французами.

Через подібну поведінку 13 листопада 1960 року на Галеотті написав доповідну записку.

"Перебуваючи на борту, він, нехтуючи загальноприйнятими правилами ввічливості та етики, і не гидуючи жодними засобами для досягнення своєї цілі, протягом двох рейсів займався підбором об'єктів для своїх фотознімків, котрі явно паплюжили радянський спосіб життя та компрометували наших громадян", – йшлося у документі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бідно, убого і тісно. Як виглядали квартири в СРСР - фото

22 серпня 1963 року Галеотті у складі групи іноземних туристів вчергове потрапив до Севастополя. Тут на нього вже чекала посилена бригада спостереження з відповідною фотоапаратурою, а в місяцях "найбільш вірогідного фотографування" розставили групи дружинників на чолі з оперативними працівниками.

Прибувши до Севастополя Галеотті відірвався від групи він почав здійснювати панорамні фото. Підставою для затримання Галеотті агенти вказують "заяви радянських громадян".

"Повернувшись обличчям до бухти, іноземець почав крутити ручку на кінокамері, при цьому повільно повертався. Перейшовши ближче до ресторану "Волна", він знову знімав море і військовий крейсер", - повідомляла у своїй заяві від 22 серпня Ольга Горлач із Севастополя.

Коли оперативники затримали Галеотті, фотоплівок у нього вони не знайшли. Виявилось, що він встиг передати їх представнику турфірми Жан-П'єру Артоту, який, утім, дізнавшись про арешт француза та переймаючись за свою свободу, заховав їх в одному із сидінь автобуса "Інтурист", а сам, повернувся на судно.

Після затримання Галеотті відвезли до Сімферополя, а згодом і до Києва, де розпочали проводити роботу щодо його викриття як французького шпигуна.

Спочатку Галеотті запевняв оперативників, що не був агентом французької розвідки й усі фотографії робив виключно з власної ініціативи. Пізніше іноземець засвідчив, що подібні завдання виконував, починаючи від першого свого візиту до СРСР у 1956 році, а, повертаючись додому, усі зроблені світлини передавав до фотомайстерні батька, колишнього співробітника французької розвідки, де їх вже відбирали представники спецслужб. Загалом за 7 років Галеотті здійснив понад 10 подорожей до Радянського Союзу, відвідавши 13 міст.

"Враховуючи відсутність судової перспективи у справі Галеотті, вважаємо можливим обмежитись його висланням із висуненням ноти по дипломатичних каналах керівництву Франції", - йшлося у висновку начальника 2-го відділення 1-го відділу 2-го управління КДБ при Раді міністрів УРСР майора Ходаковського від 28 серпня 1963-го.

9 вересня 1963 року Галеотті повідомили про рішення щодо його примусового депортувати з Радянського Союзу через шпигунську діяльність. Зовнішнє спостереження за французом КДБ не припиняло до моменту, поки літак з ним не злетів у повітря.

Помер подвійний агент СРСР Джордж Блейк у віці 98 років. Блейк служив британській розвідувальній службі МІ-6. 1959 року виявили, що він радянський шпигун.

Зараз ви читаєте новину «Безробітні, бідняки та великі черги - фото, за які шпигуна Франції депортували з СРСР». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 56206
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути