37-річна Тереза Альваро стала безплідною в результаті лікування рака, що включало хіміотерапію і радіотерапію. Після того, як в лютому минулого року їй пересадили яєчникову тканину її рідної сестри, у неї відновилися функції яєчників.
Це перша у світі успішна трансплантація тканини яєчників між сестрами, які не є однояйцевими близнюками. Яєчники успішно прижилися, і в них почали утворюватися яйцеклітини, повідомляютьMEDновости.
Алваро страждала бета-талассемією - природженим захворюванням крові, яке характеризується порушенням синтезу гемоглобіну і розвитком анемії. Дівчину лікували за допомогою хіміотерапії і променевої терапії, а в 20-річному віці їй була проведена пересадка кісткового мозку від рідної сестри Сандри. Операція пройшла успішно – Терезі навіть не довелося приймати спеціальних препаратів, оскільки пересаджений орган не відторгався. Дівчина перемогла свою хворобу, проте через проведене лікування у неї виникла яєчникова недостатність, що стала причиною безпліддя.
У 2005 році у сестер виникла ідея про пересадку тканин яєчників, яка дозволила б Терезі мати власних дітей. Раніше подібних операцій не проводилося, успішні трансплантації мали місце виключно між однояйцевими, генетично ідентичними близнюками.
Проте, учені з Католицького університету Льовена (Брюссель) зважилися на проведення хірургічного втручання. Важливу роль в цьому рішенні зіграло те, що раніше Терезі успішно пересаджували кістковий мозок її молодшої сестри Сандри – це істотно збільшувало шанси на успіх нової операції. Крім того, проведений імунологічний аналіз показав, що клітини сестер, хоч і були генетично різними, могли успішно співіснувати без супутньої імуносупрессії.
У лютому 2006 року команда лікарів під керівництвом Жака Доннеза прооперувала сестер Алваро. В ході лапароскопії у Сандри узяли три невеликі ділянки тканини яєчників, які були негайно пересаджені на один з атрофованих яєчників Терези. Через півроку після трансплантації у Терези почалися менструації, що разом зі зміною рівня статевих гормонів свідчило про відновлення функції яєчників. Через рік лікарі виявили в них дві зрілі яйцеклітини, які були узяті для проведення штучного запліднення. До процедури ІКСІ вирішили вдатися, оскільки в спермі чоловіка Терези містилася недостатня кількість сперматозоїдів.
В результаті, утворилися ембріони, що складалися з двох і трьох кліток. З невідомих причин вони перестали розвиватися далі, тому не були пересаджені в матку.
Поки невідомо, чи вдасться Терезі завагітніти і нормально народити, проте надія є.
Коментарі