Російські вчені виготовили погруддя людей, що проживали на Південному Уралі в другій половині III тисячоліття до нашої ери. Як повідомили в прес-службі Челябінського державного університету, кілька років тому загін вчених-археологів університету розпочав роботу на річці Урал, неподалік від села Кізільське. За словами фахівців, що вивчають епоху бронзи, знахідки цієї експедиції стали справжньою сенсацією.
У заплаві Уралу був виявлений похоронний пам'ятник. Він складався з 2-3 десятків курганів висотою від 20 до 40 см, які сильно розплилися. Розкопки першого кургану показали, що тут поховані люди більш давньої культури, ніж культура Аркаіма і Синташта. Йдеться про древньоямну культуру, старшу аркаімской на 200-300 років.
"Для нас це було важливою подією. Річ у тім, що в наші наукові плани давно входили пошуки археологічних фактів, які б пролили світло на походження культури типу Синташта-Аркаім. Як відомо, ця культура викликає великий інтерес в науковому світі, і пов'язаний він із проблемою походження та ранньої історією індоєвропейців. Це справжній історичний роман з багатьма невідомими, який вже більше 150 років пишуть спільно мовознавці та археологи", - сказала доцент історичного факультету ЧелГУ Тетяна Малютіна.
Першим археологи виявили поховання молодої жінки. Між собою вчені назвали її "принцеса". Річ у тім, що за характером поховання було видно, що за життя вона користувалася великою повагою. Під час польового сезону 2010 року було розкрите інше поховання древньоямної культури. Вчені знайшли ще одні останки. У похованні дуже добре зберігся череп, за яким було встановлено, що належав він молодій людині 22-23 років європеоїдного антропологічного типу. Разом з ним були також знайдені керамічну посудину і великі предмети з каменю - ковадло і молот - універсальні знаряддя для обробки металевих виробів. Аналогічний пам'ятник ямної культури з похованнями під земляними курганами археологи ЧелГУ досліджували в околицях Аркаїма.
По черепах чоловіки з некрополя "Аркаім" і жінки з могильника Кізільський учені антропологи з Уфи і Самари відтворили в гіпсі їх зовнішній вигляд. Погруддя вже прибули до Челябінська.
"Можна говорити про те, що ці зображення передають зовнішність південноуральців другої половини III тисячоліття до нашої ери з точністю до 80%", - сказала Тетяна Малютіна.
Погруддя становитимуть основу експозиції виставки під робочою назвою "Патріархи Аркаімскої долини", яка відкриється влітку на Аркаімі.
За матеріалами Новий регіон
Коментарі
8