У правителя майя Пакаля Великого був другий син, про існування якого історики раніше не підозрювали. Це з'ясували археологи під час вивчення фрагментів настінного зображення, висіченого в камені і знайденого під час розкопок руїн стародавнього міста Паленки, Мексика.
Вважають, що фрагменти різьбленого каменю входили в так звану Північну плиту з Храму Сонця. Їх вкрали з храму на початку XX століття. Але, судячи з усього, злодії не змогли винести їх далеко і викинули в межах міста. Вдруге фрагменти знайшов 1993 року археолог Арнольдо Гонсалес. Вони лежали недалеко від святилища. У довжину барельєф разом з виявленими фрагментами сягає 1,6 м, у висоту - 0,8 м. Складається приблизно з 20-27 висічених у камені сценок.
Епіграфіст з Національного інституту антропології та історії, Мексика, Гільєрмо Берналь Ромеро 2009 року зміг розшифрувати текст, який містився на виявлених 1993 року фрагментах. Знайшов у ньому згадку про другого сина Пакаля на ім'я Вак...наль Б'алам Ч'аах II Сібік Кан.
Серед іншого в тексті йшлося про те, що Вак...наль брав участь у військовій кампанії 687 року, коли Пакаль виступив проти іншого міста майя - Тоніни. Там же зазначено, що Вак...наль був сином К'ініч Ханааб Пакаля, тобто Пакаля Великого, який правив у 615-683 роках, і Ц'акбу Ахав, відомої також під ім'ям Червоної Королеви.
Вчені висунули і другу версію про особу цього таємничого Вак...наля. Вони припустили, що в тексті насправді йдеться про якесь божество, яке нібито супроводжувало первістка Пакаля у військовому поході проти Тоніни. Однак історики в своєму розпорядженні мають лише невелику частину інформації про цей похід. Всі відомості, які у них є, вони виявили в Храмі Написів у Паленці. Тому вони продовжують дослідження руїн. Шукають нову інформацію.
За матеріалами: Infox
Коментарі