
Через війну Україна зазнала демографічних втрат у розмірі приблизно 10 млн осіб.
Близько 4,5 млн громадян нині перебувають за кордоном, і 66% із них становлять жінки. Про це повідомила докторка економічних наук, професорка та академік Національної академії наук України Елла Лібанова під час свого виступу на Експертному форумі "Психічне здоров'я нації, реабілітація військових і цивільних під час війни", пише "Главком".
"Методично не так просто визначити втрати під час війни. Смертність все одно якась була, зниження народжуваності все одно було б. Я спробувала це зробити, наскільки це вдалося. Якби тренди, які ми спостерігали впродовж 1991-2014 років продовжувалися, то станом на середину 2024 року в Україні проживало б близько 41.5 млн людей. За оцінками, які ми робили вже зараз, чисельність населення України на підконтрольній українській владі, десь 31.5 млн. Тобто безпосередні демографічні втрати внаслідок війни станом на середину 2024 року сягає 10 млн осіб. Це майже чверть всього населення України до агресії 2014 року", - розповіла професорка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більшість українських жінок не планують виїжджати за кордон надовго: дослідження
За словами Лібанової, найбільшою проблемою цього є втрата потенціалу демографічного зростання. Сьогодні з тих 4.5 млн осіб, які перебувають за кордоном як воєнні мігранти, третина - це діти та підлітки до 18 років. Також усього 6% від цих мігрантів становлять особи старше 65 років. Тобто процес старіння, який в Україні й так був доволі інтенсивний, тепер значно посилився.
"Чи посилився гендерний дисбаланс через війну? Направду ні. Ні, тому що, більшість тих, хто виїхав, близько 66% - це жінки. Чому так багато чоловіків? Тому що до 18 років хлопчики виїжджали рівно также як і дівчата. Якщо взяти працездатний вік, то там чоловіки становлять всього лише 22%", - зазначила вона.
Професорка додала, що не варто повністю довіряти словам людей, які говорять, що дуже багато чоловіків працездатного і мобілізаційного віку перебувають за кордоном і переховуються від мобілізації: "Не так багато наших чоловіків переховуються за кордоном від мобілізації". Вона пояснила, що ці чоловіки могли виїжджати не з територій підконтрольній українській владі, а, до прикладу, з Криму чи Донбасу.
Українським чоловікам віком від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, можуть відмовити в оформленні паспорта, якщо їхні військово-облікові документи є недійсними.
Щоб подати документи на виготовлення паспорта за кордоном, слід звернутися до одного з центрів ДП "Документ". Надавати військово-обліковий документ або застосунок "Резерв+" особисто не потрібно - перевірку здійснюють працівники центру через відповідний реєстр.
Коментарі