Ексклюзиви
Пʼятниця, 15 серпня 2008 16:27

В Україні епідемія тютюнопаління

 В Україні епідемія тютюнопаління

Тютюнопаління в Україні "набрало розмаху епідемії", оскільки "щороку до куріння долучаються 500 тисяч молодих людей фактично у віці 11 років".

Про це заявив голова Коаліції громадських організацій та ініціатив "За вільну від тютюнового диму Україну" Сергій Гончар.

За словами С.Гончара, наслідком цього смертність населення від хвороб, що пов"язані з курінням, становить 110 тисяч осіб. Він додав, що зараз в Україні курить майже 70% чоловіків, а також кожна п"ята жінка.

Тому громадські організації вітають ініціативу уряду та ВР щодо підвищення акцизів на сигарети.

Щороку починає курити 500 тисяч молодих людей

Співробітник Програми з контролю над тютюном Всесвітньої організації охорони здоров"я в Україні Костянтин Красовський нагадав, що у 2006 році Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ про боротьбу проти тютюну, у якій, серед іншого, йдеться про те, що цінові заходи є важливим засобом скорочення споживання тютюну різними групами населення, зокрема, молоддю. Він зазначив, що поширеність куріння в країнах Європи серед підлітків становить близько 16%, в той же час в Росії цей показник становить 24%, а в Україні - 26%. За його словами, серед причин цього досить важливу роль відіграють низькі ціни на сигарети, а відповідно й доступність їх для підлітків.

К.Красовський привітав рішення уряду та парламенту України щодо підвищення акцизів на тютюнові вироби. За його словами, аргументи про те, що ціни на сигарети не можна підвищувати, бо тоді їх контрабандою везтимуть з Росії, не мають під собою підстав. Він зауважив, що в Росії сигарети в середньому на 40% коштують дорожче, ніж в Україні, а після підвищення акцизів все одно будуть дорожчими на 20%.

У свою чергу, економіст Володимир Рябошлик зазначив, що "сьогодні тютюнові компанії розповсюджують неправдиву інформацію, що з 1 вересня ціни в Україні перевищать російські, і це призведе до посилення контрабанди". За його словами, ціни приблизно зрівняються з російськими лише у випадку, коли буде прийняте рішення про підвищення акцизів з 1 січня .За його словами, з 1 вересня ціна за пачку сигарет з фільтром зросте в середньому на 50 копійок, а без фільтру - на 22 копійки. В.Рябошлик зауважив, що в Україні зарплата за 4 роки зросла вчетверо, а ціни на сигарети лише на 30%. Він вважає, що після міждержавних консультацій між Україною та Росією можна було б узгодити заходити щодо радикальнішого збільшення акцизів в обох країнах, а відповідно й надходжень до бюджету.

Тютюнові компанії розповсюджують неправдиву інформацію

К.Красовський зазначив, що, згідно з даними опитування, 41% курців сказали, що навіть у випадку подорожчання сигарет вони продовжуватимуть курити, 14% заявили, що спробують кинути курити, а 21% зазначили, що куритимуть рідше. Він додав, що, згідно з аналітичними прогнозами, у разі підвищення цін на сигарети на 10% кількість курців зменшиться на 2,5%, і "це вже великий внесок для посилення здоров"я нації".

Художниця Євгенія Гапчинська висловила переконання, що необхідно вживати будь-яких заходів, спрямованих на зниження можливості доступу, особливо дітей, до куріння. За її словами, також досить важливою є роль суспільства в цьому питанні. Є.Гапчинська переконана, що заборона реклами сигарет має вирішуватися на державному рівні. Вона додала, що нині ми спостерігаємо "жахливу пропаганду (тютюнопаління), яка сприймається як щось нормальне і звичне".

Лідер гурту "Mad Heads XL" Вадим Красноокий підкреслив, що в Україні "відбувається акт масового самогубства" через куріння. Він вважає, що публічні люди мають пропагувати життя без сигарет, а ті з них, хто курить - "принаймні, приховувати це від камер". В.Красноокий визнає, що підвищення цін на сигарети не вирішить проблеми, але якщо внаслідок цього деяка кількість людей перестане курити, то це вже буде досить позитивним результатом.

Верховна Рада України 31 липня 2008 року ухвалила закон "Про внесення змін до статті 1 Закону України "Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби", згідно з яким з 1 вересня 2008 року передбачено підвищення ставок акцизного збору на тютюнові вироби: у гривні – з 5 грн. до 12,5 грн. за 1 тисячу штук на сигарети без фільтру, з 14 грн. до 30 грн. за 1 тисячу штук на сигарети з фільтром; у відсотках – з 12,5% до 16%.

6 серпня Президент України Віктор Ющенко підписав цей закон.

За матеріалом УНІАН
Зараз ви читаєте новину « В Україні епідемія тютюнопаління ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 24089
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути
Погода