середа, 07 липня 2021 20:23

Кримських татар держава сприймала як ворогів. Тепер виправляє помилки – Казарін

Кримських татар держава сприймала як ворогів. Тепер виправляє помилки – Казарін
Павло Казарін: "Україна майже 30 років не займалася національною політикою і не опікувалася долею корінних народів". Фото: Gazeta.ua

Україна майже 30 років ігнорувала інтереси корінних народів. Кримські татари та інші практично не були презентовані у політичному і суспільному житті Криму. Ухвалення закону про корінні народи покликане виправити ці недоліки.

Про це Gazeta.ua розповів публіцист Павло Казарін.

"Закон про корінні народи слід було прийняти вже давно, – каже він. – Україна майже 30 років не займалася національною політикою і не опікувалася долею цих народів. Так, на півострові на кримських татар звертали увагу лише під час загальноукраїнських виборів. А коли ці вибори минали – у Києві одразу ж намагалися забути про них. Тож прийняття цього закону – виправлення помилки, якої Україна свого часу припустилася. Краще пізно, ніж ніколи".

Без цього закону було б важко домогтися навіть розмови про створення кримськотатарської національно-територіальної автономії на території окупованого півострова, вважає публіцист.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна може розширити перелік корінних народів - Портников

За його словами, стратегія Меджлісу кримськотатарського народу завжди полягала в досягненні трьох змін: ухваленні законів про корінні народи і про кримськотатарський народ, де легалізуються в юридичному полі органи національного самоврядування, такі як Меджліс і Курултай, і нарешті внесення змін до 10-го розділу Конституції, що відповідає за автономну республіку Крим.

"Українська політика тривалий час страждала від ілюзій. Наприклад, Крим до 2014 року був заповідником прорадянських настроїв. Українські опозиційні партії майже не працювали з півостровом", – стверджує Казарін.

У кримське територіальне управління СБУ ніколи не брали кримських татар, бо їх вважали "нелояльними", розповідає він.

"Під час військових навчань імітували, що Крим став об'єктом вторгнення з боку якоїсь третьої країни – Туреччини, Румунії, Болгарії. Чорноморський флот за легендою цих навчань був союзником, а кримські татари – незаконними збройними формуваннями у кримських горах, які треба було знешкодити, як і ворожий десант. Це демонструє, які настрої панували у суспільному, військово-політичному та чиновницькому середовищі Криму, як сприймали росіян та кримських татар", – наголошує Павло Казарін.

Верховна Рада 1 липня ухвалила закон "Про корінні народи України".

Документ визначає, що корінним народом є етнічна меншість, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури та не має власної держави за межами країни.

Корінними народами України є кримські татари, караїми та кримчаки.

Закон гарантує їм право розвитку традицій, створення освітніх закладів та вивчення мов. Захищає від геноциду. Сприяє представництву в органах влади.

Найчисельніший корінний народ – кримські татари. На території України проживає близько 300 тисяч осіб. Караїмів – 1200 осіб. Кримчаків – 400. Усі три корінні народи переважно мешкають на території Криму. Півострів є для них історичною батьківщиною.

Зараз ви читаєте новину «Кримських татар держава сприймала як ворогів. Тепер виправляє помилки – Казарін». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 11170
Голосування Чи потрібно відновлювати постачання води з Дніпра в окупований Крим?
  • Ні. Окупанти повинні самотужки забезпечувати окуповану територію
  • Так. Там також живуть люди
  • Потрібно воду продавати задорого
  • Ваш варіант (у коментарях)
Переглянути