19 липня громадська організація КримSOS презентувала другу частину дослідження "Довкілля Криму: зміни і втрати за час окупації". Експерт з питань охорони природи та співавтор дослідження Олексій Василюк розповів Gazeta.ua про шість найбільших проблем забруднення екології, що виникли на півострові з 2014 року.
1. Отруєння сірчистим ангідридом біля кримського "Титану" у серпні 2018 року.
Через виробництво діоксиду титану залишається багато сірчаної кислоти. Її зливали на дно спеціального озера, а зверху був шар води. Після окупації озеро почало випаровуватись. Токсичний пил розніс вітер на 120 км навколо. Еколог вважає, що цю ситуацію не можна порівнювати з Чорнобилем, бо це не аварія. Але територія навколо озера постраждала більше, ніж від чорнобильської трагедії.
"Не така велика смуга того сірчистого ангідриду. Але коли він потрапляє на слизові оболонки та будь-яку вологу поверхню – утворюється сірчана кислота. Навіть на росі, – розповідає Олексій, – За одну ніч в сусідньому Армянську усе заржавіло, люди не могли дихати, бо пекли легені, очі були вражені, засохли огороди та дерева. Загинули комахи та дрібні організми – вони були абсолютно безпорадні, коли волога у землі перетворюється на сірчану кислоту".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скасували вільну економічну зону "Крим"
2. Стихійні сміттєзвалища та відсутність сортування й сміттєпереробних заводів.
Тільки у Севастополі активісти нарахували 1500 звалищ побутових відходів. За словами Олексія Василюка, проблема зі сміттям була в Криму ще 20 років тому та загострилась за роки окупації.
"Смітники роблять де завгодно, окупаційна влада з ними не дуже борется. Також їх створюють не в ярах, а на схилах гір. Так у Криму з'явився "П'яний ліс" – замість краєвиду гір там сміття, що давить на дерева та ті опускаються до землі", – розповідає еколог.
3. Каналізацію зливають у море та руйнують глибоководні скиди.
Олексій Василюк розповідає, що у селах та містах гірської місцевості Криму майже немає централізованої каналізації. Зараз усі відходи зливають у річки та море. Також раніше працювали 11 глибоководних скидів – велетенські труби відправляли відходи у найнижчий шар Чорного моря, де немає життя (чи нам про це не відомо). Проте через збільшення військових кораблів, проведення навчань зі зброєю, вже пошкодили три з них – з супутнику видно як розтікається по морю стрічка бруду недалеко від пляжів.
"Окупантам вистачило 4 роки, щоб у море не можна було заходити. Такого раніше не було. Окупаційні органи Росспоживнадзору закривають пляжі та забороняють там купатись. А мілітаризація та використання бомб можуть просто підняти усе, що копилось на дні моря. Це буде екологічний апокаліпсис", – вважає Олексій.
4. Відкачка підземних вод на потреби промисловості та сільського господарства
Зараз прісну воду замінила солона, що була до запуску Північно-кримського каналу у 60-х роках. Також окупанти намагаються перекинути русла річок – це мінімум загрожує існуванню 7 видам унікальних риб, що занесені до Червоної книги Укараїни. Опріснення води, на думку еколога, в Криму нереальне: море дуже забруднене та це занадто дорогий процес.
"Окупаційна влада зараз звинувачує Україну у геноциді та інших гріхах. Вважаю, що проблему роздувають. Води не вистачає для промисловості та сільського господарства. Але немає вимирання населення в Криму через нестачу води", – зазначає еколог.
5. Викачка природних ресурсів з півострову та моря.
Зокрема, окупанти викачують газ та нафту, вивозять усе добуте з 269 кар'єрів, що спочатку розроблювали для побудови траси "Таврида" та Керченського мосту.
"Ті, хто повернеться в Крим після окупації, просто не впізнають місце, у якому вони звикли жити та купатись. Скоро може не залишитись навіть чистого повітря", – вважає еколог.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тортури, переслідування, порушення прав людини. ООН опублікувала доповідь про окупований Крим
6. Розорення степів.
За роки окупації 20 га степових ділянок Криму були розорані. Там почастішали пилові бурі та смерчі.
"Не розумію, навіщо витрачати гроші, щоб орати степ, коли води там немає та врожаю теж не буде. Це втрата для екології, наприклад, знищили лишайник "аспіцилія" – його у Біблії називали "манна небесна". В Україні він був занесений до Червоної книги України", – розповідає Олексій.
За 7 років російської окупації Криму 44 людей викрали, а про долю та місцеперебування 15 з них досі нічого не відомо. Про це розповідають активісти громадської організації КримSOS на презентації звіту "Насильницькі зникнення у Криму за період окупації Російською Федерацією у 2014-2020 роках".
Коментарі