четвер, 04 травня 2006 19:41

"Побачу брудний стакан — розстріляю!"

Автор: фото: Євген КОЛЕСНИК
  Продавщиця Інна Бардас наливає квас першим у цьому році клієнтам
Продавщиця Інна Бардас наливає квас першим у цьому році клієнтам

У Києві розпочався сезон квасу. Перші кілька жовто-синіх бочок з "Українським" виїхали із заводу "Росинка" ще 27 квітня. А після першотравневих свят квас у місті стали продавати скрізь. Поява бочок для киян символізує початок у місті літа.

На вул. Фучика (Солом"янка) бочку встановили під великою тополею. Усміхнена продавщиця ледве встигала наливати квас в одноразові стаканчики. Першими покупцями були здебільшого дітлахи.

— Тьотю, а мені можна, — простягає копійки 7-річний Максим.

Продавщиця Інна Бардас, 40 років, у середу вперше в житті вийшла торгувати квасом. Жінка ледве давала собі раду з великою кількістю нетерплячих покупців. Зізналася "ГПУ", що робота важка. Перед тим як вийти на працю, пройшла дводенний інструктаж на "Росинці". Розповідала, що на заводі групу майбутніх продавщиць учили, як правильно відкручувати та закручувати краник, аби втрати квасу були мінімальні, що казати клієнтам ("Не хамить — это главное!" — навчав менеджер "Росинки"). Заодно прослухала лекцію про техніку безпеки. А саме — як і під яким максимальним кутом може стояти бочка з квасом, щоб не перекинулася. Вчили також протипожежної безпеки.

Коли клієнтів поменшало, Інна Бардас змогла поговорити з кореспондентом "ГПУ". Жінка призналася, що йти працювати "на квас" їй порадили друзі. Каже, що зарплатня "непогана", але точну суму не називає. Мовляв, має ставку, без відсотків з продажу. Робочий день — з 8.00 до 21.00, без вихідних. Але на місці має бути з сьомої ранку — у цей час привозять бочку з заводу.

— Сьогодні я ще працюю без парасольки та столиків, — обводить рукою бочку продавщиця. — А після 9 травня треба буде їх встановлювати для клієнтів щоранку, як і стільці.

Найкраще місце — Майдан

Нашу розмову перервав дід із паличкою. Він замовив півлітровий стакан. Заплатив 1,4 грн, випив одним ковтком, подякував і пішов. За годину в Інни квасу скуштували 30 киян. Першими діти, а потім підходили й чоловіки в дорогих костюмах.

— Наверное, какие-то бизнесмены, — думає собі вголос вона.

Коли Інна наливає квас у півлітровий стакан, то зверху виходить сантиметр піни. Її зливають у спеціальний ківшик і підносять палець до стаканчика, не торкаючись ним тари. Товщина піни має бути не більшою за товщину пальця. Коли Інна звикне, то робитиме це швидко, на око. Поки ж вона вимірює "на палець" кожен стакан. Каже, що з 200-грамовими стаканчиками такої мороки нема — в них піна не вміщається.

Київські "страшилки" про те, як продавці використовують одноразову тару двічі, Інна заперечила одразу і дуже категорично.

— Нас шеф попередив ще під час інструктажу: "побачу брудний стакан — розстріляю!", — імітує продавщиця пальцями пістолет. — Усі стаканчики кидають в пакет для сміття. А наприкінці дня ми їх зав"язуємо і обов"язково топчемо ногами, щоб стаканчики потрощились. Так нас вчили на "Росинці".

Страшилки про черв"яків у квасі теж заперечила. Каже, в 90-х роках сама чула такі історії, але вони стосувалися стаціонарних металевих кіосків. А такі зараз не працюють. У бочках нічого завестися не може: їх щоранку чистять, ошпарюють окропом і миють.

Місця розташування бочок із квасом визначають менеджери. Інна Бардас вважає, що їй дуже пощастило: Фучика — вулиця людна, клієнтів вистачатиме. Але найкраще місце, мрійливо каже вона, це, звісно, — Майдан.

Наостанок продавщиця пригостила свіжим київським квасом. Здається, він цього року став ще солодшим і запашнішим.





На бочці мають 70 гривень "зверху"


Продавці квасу працюють щоденно з 8-ї ранку до 10-ї вечора без вихідних. За це керівництво їм платить 500 грн щомісяця.

— Та невже це заробіток? Ми з дівчатами махлювали, як і всі: на оптовому ринку купували дешевші стакани, і перепродували їх на роботі по 10 копійок. Так і "наварювали" щодня додаткових 5–10 грн. Є навіть продавщиці, які стакани миють і знову їх продають, — каже Катерина Ситник, 32 роки. Жінка працювала на квасі три тижні, але не витримала і звільнилася.

Десятиріччями продавці напоїв заробляють на "недоливі". У бочку заливають 300 л квасу, за які можна виторгувати 800 грн. Але якщо не доливати в стакани, то на бочці можна заробити десь 70 грн. Так щомісяця, окрім ставки, можна собі "намухлювати", як вони це називають, ще щонайменше 500 грн.


Киянин випиває 2,2 літра квасу

Світлана Мартус, 39 років, прес-секретар ЗАТ "Росинка", повідомила "ГПУ", що минулого року завод виробив і продав 597 тис. дал квасу (це — майже 6 млн л). Вийшло в середньому по 2,2 л на кожного киянина. Цього року квасу завод планує виробити і продати трохи більше — 600 тис. дал.

Почому квас

1 л       2,2 грн
0,5 л    1,4 грн
0,3 л    0,9 грн
0,2 л    0,6 грн

Зараз ви читаєте новину «"Побачу брудний стакан — розстріляю!"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 7644
Голосування Якби вибори мера Києва відбувалися найближчим часом, за кого б віддали свій голос?
  • Віталій Кличко
  • Борислав Береза
  • Микола Томенко
  • Марина Порошенко
  • Роман Грищук
  • Олексій Кучеренко
  • Андрій Іллєнко
  • Сергій Притула
  • Юрій Левченко
  • Свій варіант
Переглянути