Після заборони грального бізнесу у 2009 році в Україні він нікуди не зник - просто перейшов у тінь. Нелегальні точки працюють практично по всіх районах Києва та України. Один із способів його існування - це прикриття під вивісками відомих національних лотерейних брендів
Журналісти Еспресо.TV разом із представниками оператора державних лотерей "МСЛ" вирушили в рейд по київським відділенням, в яких пропонують випробувати долю лотерейним квитком.
Перший пункт нашої перевірки - гральний заклад в Облонському районі по вулиці Героїв Сталінграда, 6. У кутку споживача знаходимо інформацію: тут можна придбати лотереї оператора "МСЛ". Висить ліценція, умови проведення державної грошової лотереї. Та як заявляє юрист компанії Владислав Міфтахутдімов, жодного стосунку це відділення до лотереї немає! Заклад свідомо маскує свою діяльність під роботу державних лотерей.
Власник закладу запевняє, що документи в порядку. Під час телефонної розмови він пообіцяв привезти ліцензію юристу, проте до приїзду поліції так і не зявився. За наслідками виявлених порушень було викликано слідчо-оперативну групу. Правоохоронці відібрали покази в адміністратора закладу та прийняли заяву про вчинення кримінального правопорушення. Патрульні пообіцяли, що проведуть перевірку, проте огляд місця події не виконували - немає підстав.
Друга локація рейду знаходиться в районі Дорогожичів за адресою: Парково-Сирецька, 1. Там виявляємо заклад із помітною рекламною атрибутикою тієї ж державної лотереї. Проте юристи завляють, що дана точка немає жодного стосунку до їхньої компанії і працює без ліцензії. Тільки-но працівники грального закладу помічають журналістів - намагаються зачинити двері.
Все ж юристам компанії "МСЛ" вдається потрапити до закладу і виявити, що тут, прикриваючись державною лотереєю, людям пропонують зіграти у гральні автомати. Для підтвердження наш таємний агент заздалегідь зайшов до закладу і продемонстрував нам компютерну гру на екрані. Це програмне забезпечення, яке заборонили в Україні, оскільки воно підпадає під категорію азартних ігор.
Також дівчата, які намагались перешкодити журналістам потрапити до приміщення та продавали білети на касі, працюють нелегально. Вони називали себе стажерками, тому жодних документів про офіційне працевлаштування не показали. Окрім цього, у закладі відсутній куток споживача і будь-які документи про наявність ліцензії. На місце події прибув екіпаж поліції, ними було складено протокол порушення.
Владислав Міфтахутдімов, юрист компанії "МСЛ" прокоментував: "Поліція прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушкення за ознаками вчинення злочину передбаченого статтею 203, а також 229 КК України. Було проведено огляд місця події, складено протокол та відібрано пояснення у працівників закладу".
Наступний заклад знаходиться на Шулявці по вулиці Гетьмана, 4. Знову ж, бачимо вивіски національного бренду, який жодного відношення до компанії "МСЛ" не має. Одразу адміністрація вимикає світло. Знову виклик поліції, слідчо-оперативної групи та складання протоколу. Правоохоронці заявили, що справу буде внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань і відмовились від коментарів. Вони попросили звертатися до прес-служби поліції.
Наступного дня знімальна група "Еспресо" вирушила з рейдом до Борисполя. Ми виявили ще один нелегальний заклад, який прикривається державними лотереями.
"Даний заклад використовує брендбук компанії "МСЛ", торгову марку і документи, які не є дійсними", - підтвердив юрист Андрій Шмургуна.
Викликаємо поліцію. Поки ми очікували на слідчо-оперативну групу, до закладу зайшли невідомі люди, які намагалися вивести нас. Поліція швидко приборкала емоції і не допустила сутичок. За фактом незаконного грального бізнесу правоохоронці прийняли заяву від працівника компанії "МСЛ". Традиційно поліцейські пообіцяли розбиратися у справі та надати пояснення пізніше.
Після того, як правоохоронці роз'їхалися, знімальну групу "Еспресо" та інтернет-видання UNN почали переслідувати невідомі люди на синьому Volkswagen з європейською реєстрацією і номерними знаками KEM 017. Троє невідомих людей намагалися скоїти аварійну ситуацію та заблокувати рух автомобілям двох знімальних груп. Журналістам знову довелось викликати наряд поліції, а синій автомобіль тим часом зник у невідомому напрямку.
За результатами рейдів відкриті кримінальні провадження. Але закриття кількох закладів проблеми не вирішать, бо кількість таких точок по всій Україні перевищує дві тисячі. Держава і досі не може урегулювати лотерейний ринок. Профільний законопроект Верховна Рада провалила. Лад у справі намагався навести Мінфін, прописавши ліцензійні умови провадження лотерейної діяльності. Проте документ був жорстко розкритикований низкою державних органів.
Коментарі