Труби опалення і дроти ховають у плінтуси
— 50 років живу і 30 із них — будуюсь, — сміється 49-річний Сергій Бардаков з міста Сміла Черкаської області. — З квітня по жовтень одне і те ж — бетон, цемент, цегла, штукатурка, шпатлівка, труби, дроти.
Сергій Бардаков з родиною живе у 70-річній саманній хаті на 80 кв.м. Щороку її вдосконалює — зміцнює каркас, замінює покриття і оздоблення, добудовує, ремонтує, переробляє системи опалення, водогону, каналізації, електрики. Реставрує двір — заливає нові доріжки, створює клумби, добудовує господарські споруди.
— 10 років тому затіяв капітальний розгардіяш. Зніс у дворі все, що роками стояло без діла — старі курнички, сарайчики, дрівнички, клітки для кролів, вольєри для гусей. Засипав старого льоха, яму для буряків, вивіз гноярку. Вигріб три КамАЗи мотлоху. Бульдозером усе розрівняв — двір став гігантський. Замість десятків гнидників побудував сучасне приміщення з газобетону. Тепле й рівненьке.
Називаємо його флігелем, хоч удвічі більший за хату. Там простора літня кухня, спальня, повноцінна майстерня, гараж, комора для інструменту, склад. Ззаду облаштував ще літній душ, туалет, погріб і місце для дрів. На горищі флігеля поміщається все, що раніше валялося по двору.
У приміщенні Сергій Бардаков зробив ремонт, вставив пластикові вікна. Стіни поштукатурив і пофарбував, підлогу вистелив кахлем. Сам зробив меблі.
— Хата тепла, з новим ремонтом, а ми перестали в ній жити, — каже Сергій Олександрович. — Заходимо хіба вночі спати чи покупатися. Весь час із дружиною крутимось у флігелі. Вона — у літній кухні, я — у майстерні. Переходимо в хату тільки на зиму.
Господар вирішив зробити у флігелі опалення, повісити батареї, змонтувати повноцінну електропроводку. Досі обігрівав "буржуйкою", мав одну розетку.
— Років зо три не наважувався почати. Не хотілося знову все довбати, прорізати в стінах канави під труби і дроти. Як згадаю, що довелось би місяцями жити серед цементу й пилюки — руки опускалися. Добре, що не почав. Технології не стоять на місці. Китайці вигадали просте рішення для моєї проблеми — плінтуси-монтажні короби.
Плінтуси-короби — пластикові планки, всередині яких укладаються труби опалення й електричні дроти. Кріпляться над підлогою, як традиційні плінтуси. Мають ширину 3 см і висоту 9–12 см.
— Літню кухню переробив на хату за два дні, — каже Сергій Бардаков. — Пустив плінтус по периметру зовнішніх стін, уклав у нього дві труби — "розгонну" й "обратку". До них у кожній кімнаті прикріпив по батареї.
Знизу уклав у плінтус товстий електричний дріт.
— На нього в кожній кімнаті повісив по три-чотири розетки. У коробі лишилося місце для кабелю інтернету. Завів його в кухню й гараж, бо часто дивлюся в мережі відео, дружина новини читає.
Замість пічки-буржуйки Сергій Бардаков поставив чавунний камін, який працює на дровах. Щільно обплів його топку й димар 25-міліметровою гофрою з нержавійки. Використав 50 м.
— Це — моє водяне опалення, — пояснює. — Насос ганяє по гофрі воду, вона нагрівається об камін і йде в батареї. Працює ідеально. Оберемок дрів — весь флігель теплий. Можна було, звісно, не гратися з гофрою, а купити готовий камін із водяною сорочкою. Але він коштує від 50 тисяч гривень.
Думаю ще вмонтувати у систему теплоакумулятор — ємність для гарячої води. Щоб флігель не остигав, щойно камін загас.
У флігелі родина живе весь рік.
— Хату лишимо дочці, — каже Сергій Бардаков. — Хай живе з чоловіком, як закінчить університет. А ми — поряд. Бо дві господині в одній хаті — постійні сварки. Так само, як і два господарі. Знаю з власного досвіду. Навіть двір можемо поділити парканом, місце дозволяє.
Коментарі