18 червня 1637 року донські козаки разом із запорожцями захопили турецьку фортецю Азов. Навесні донські козаки звернулися до запорожців із проханням взяти фортецю Азов, яку контролювали турки. Запорожці хотіли найнятися в шахську армію, щоб воювати з турками, але погодилися на пропозицію.
Азов розташований на лівому березі ріки Дон, за 8 км від впадання її в море. Місто мало замкнуту фортечний мур загальним обводом в 600 сажнів - 1560 м (1 сажень -2.6 м). Азов складалося з трьох міст: власне Азов, Тапрагалов і Ташкалов. Фортечні стіни нараховували 11 башт, міста були розділені між собою стінами. З боку Дона стіна досягала 10 сажнів висоти - 26 м. Фортечні рови мали 4 сажні ширини. Гарнізон фортеці складався з 4000 добірних яничарів. На озброєнні було 200 гармат різного калібру. Бойовими припасами і їжею фортеця була забезпечена більш ніж на рік.
21 квітня розпочалася облога міста. В поході брали участь 4,5 тисячі донців і тисяча запорожців. Тривала облога дев'ять тижнів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гетьман Виговський розбив москалів під Конотопом
18 червня запорожці-підривники на чолі з Іваном Арадовим зробили пролом у фортечній стіні шириною близько 20 метрів. Після великого вибуху у пролом кинулися козаки на чолі з донським отаманом Михайлом Татаріновим. Яничари зустріли козаків стріляниною, зіштовхували зі стін, сипали в очі пісок, лили окріп і розплавлене олово. На вулицях всюди йшли бої. До вечора турки, що залишилися в живих, замкнулися в замку, багато кинулися рятуватися в степ. За містом кінне військо козаків їх виловлювало і вбивали. Крім жінок і дітей, полонених не було: весь гарнізон був знищений. Було звільнено дві тисячі православних полонених. Козаки втратили убитими 1100 осіб і багато було поранено. Здобич ділили порівну на 4400 частин по числу учасників.
Після взяття Азова козакам відкривався вільний вихід в Азовське і Чорне моря. Козаки відновили старий собор Іоанна Предтечі і побудували нову церкву Миколи Угодника. Азов був оголошений християнським вільним містом, в нього потягнулися купці з Кафи, Керчі, Тамані. На п'ять років Озів став козачим містом.
Коментарі