
Американець Семюел Морзе 4 вересня 1837-го розробив електромеханічний телеграфний апарат для передавання і приймання повідомлень за допомогою тире та крапок - азбуку Морзе.
Азбука Морзе є першим цифровим способом передачі інформації. Якось Морзе повертався з Європи до США на кораблі і став випадковим свідком розмови двох пасажирів про електромагнетизм. Вона й наштовхнула Морзе на ідею про телеграф вперше. Принцип його дії був простим: коли не тече струм, олівець креслить пряму лінію. Коли струм поступає, маятник відхиляється й на лінії виникають загострення.
Ключ або "молоток" служив для змикання і розмикання електричного кола. Автоматичний приймач записував сигнали, що подаються ключем. Імпульси струму певної тривалості змушували коливатися електромагнітне перо, що відтворює "крапки" і "тире" на паперовій стрічці пером або видавлювали сигнали, або завдавали їх чорнилом. Незручність телеграфу Морзе полягала в тому, що його код могли розшифрувати тільки фахівці. Простим людям він був незрозумілий.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На звання винахідника радіо зазіхнув ще один вчений
Морзе розробив названу на його честь азбуку. Потрібно було лише відправити дані, що складалися з трьох різних сигналів: короткий, довгий, пауза. Конгрес США дає $30 тис. Сигнал пускають по лініях електропередач. На кожному кінці дроту встановлені прилади для передачі та прийому. Саме повідомлення – це набір довгих і коротких звуків. На письмі їх позначають крапками й тире. Кожна комбінація відповідає певній літері або розділовому знаку.
Система швидко набула популярності. Семюел Морзе розбагатів. Телеграф та радіотелеграф спочатку використовували азбуку Морзе. Пізніше стали застосовуватися код Бодо та ASCII, які зручніші для автоматизації. Існує щонайменше два варіанти азбуки Морзе українською мовою, які незначно відрізняються.
7 травня 1895 року фізик і електротехнік Олександр Попов продемонстрував винахід, прототип радіо. У кінці 19 століття багато хто з тогочасних вчених працював над ідеєю створення радіо.
Коментарі