Уряд УРСР прийняв таємну постанову "Про порядок використання земель і майна, залишених після виселення сімей націоналістів і бандитів" 15 жовтня 1947-го. Стосувалася Західної України. Документ легалізував грабіж українців на користь радянських колгоспів і пропагандистських установ.
Для конфіскації майна КП(б)У виділяла робітників із місцевого активу та співробітників МДБ. Вони складали акти, в яких описували все майно. Окрім звичайних матеріальних цінностей - будівель, меблів, коштовностей, туди входили і результати сільськогосподарської праці. Вартість вказаного майна оцінювалась у грошовому еквіваленті. Тоді готові акти розглядали та колегіально вирішували питання про використання вкрадених речей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні живе приблизно 2,5 млн нащадків переселенців із Закерзоння
Частину будівель перетворювали на школи, лікарні, притулки. Більшість - на клуби, ідеологічні хати-читальні, кооперативи. Решту віддавали бідноті під проживання.
Промислові підприємства переходили у власність колгоспів. Туди ж йшла і земля, сільськогосподарська техніка, посіви та худоба.
Майно передавалося на використання безстроково. Але його вартість мали відшкодувати державі протягом 5 років. Щодо худоби, то протягом 3 років.
Наркому внутрішніх справ УРСР Тимофію Строкачу ставили завданням забезпечити охорону майна. Мав виставити комендантів для контролю над "охоронцями здобутої власності", які грабували його. У свою чергу, це робили і коменданти.
Менше ніж за тиждень після прийняття постанови розпочнеться найбільша в історії депортація жителів Західної України.
Уряд СРСР 10 вересня 1947-го ухвалив указ "Про виселення з західних областей УРСР до північних і східних областей Росії членів родин "ОУНівців" та активних бандитів, заарештованих і вбитих у боях".
Операція "Захід" розпочалась 21 жовтня о другій ночі. Всього депортували понад 76 тис. осіб, деякі історики подають цифру у понад 100 тис. осіб.
Чоловіків, жінок і дітей відправляли "телячими" вагонами у тайгу. Там живих і мертвих викидали на 40 градусний мороз. Люди залишалися без жодних умов до існування.
Коментарі