Понеділок, 12 квітня 2021 08:21

Українське місто взяли у облогу

Українське місто взяли у облогу
Фортеця Полтави слугувала базою московському війську і мала великі запаси всього необхідного. На фото реконструкція частини. Фото: Володимир Білецький

Шведські війська Карла XII 12 квітня 1709-го підійшли до стін Полтави. Почалася облога Полтави.

1700-го Росія і її союзники Польща та Саксонія оголосили війну Швеції. Хотіли захопити шведські території на узбережжі Балтійсьго моря. Шведи здобули Львів, але під владою Івана Мазепи залишилась Волинь і Київщина.

Мазепа формально підтримував царя Петра І і Московське царство у Північній війні зі Шведською імперією. Проте в надії здобути незалежність України, перейшов із військом запорозьким на бік шведського короля Карла XII. Петро І наказав головнокомандувачу російськими військами в Україні зрівняти гетьманську столицю Батурин із землею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українця прокляла російська православна церква

Карл XII вирішив вести свою армію на Москву через Харків і Білгород. Стратегічне значення для шведського війська мало оволодіння Полтавою. Його власне військо було сильно ослабленим зимовою війною. Гарнізон полтавської фортеці складався з 4 тис. московських вояків, підкріплених 2 тис. козаків.

Фортеця слугувала базою московському війську і мала великі запаси всього необхідного. Також вони заздалегідь полагодили фортецю. Поряд із харчами шведам не вистачало пороху для гармат і мушкетів. Облогу проводили лише на півсили.

27 червня під Полтавою відбулася одна з найзначніших баталій Північної війни. У битві зійшлися шведські війська та російська армія. Останні виграли. Після Полтавської битви шведи зняли облогу. Залишки шведської армії відступили на південь до Дніпра. Більшість із них там була захоплена у полон.

Російська православна церква 23 листопада 1708-го піддала анафемі –церковному прокляттю гетьмана Івана Мазепу (1639–1709), українського політичного і військового діяча, дипломата, гетьмана Війська Запорозького.

Зараз ви читаєте новину «Українське місто взяли у облогу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 927
Голосування Який результат покаже збірна України з футболу на Євро-2020/21?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) виграє турнір
Переглянути