Польський коронний гетьман Станіслав Конецпольський і українська козацька старшина 29 травня 1630 року підписали Переяславську угоду.
Перед цим в Україні пройшло повстання козаків під проводом Тараса Трясила. Бунт підняли козаки, які не увійшли до реєстру - офіційного списку людей, узятих на службу Речі Посполитої.
У березні 1630-го Трясило зі своїм військом захопив Черкаси та Корсунь. Після здобуття міст на його бік перейшла більшість реєстрових козаків. Повстанці завдали удару польському війську на чолі з Конецпольським. Вирішальний бій між козаками й польським військом стався під Переяславом. Бої тривали 3 тижні. 20 травня 1630 року козаки знищили представників найшляхетніших польських родів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Петро Дорошенко наказав свою дружину відправити у монастир за зраду
Успіх повстанців схилив Конецпольського до переговорів. Переяславська угода збільшила реєстр козаків до 8 тисяч. До нього вписувалися козаки, вилучені з реєстру на початку року. Козаки отримали право самі обирати собі гетьмана. Історики вважають, що пом'якшення уряду Речі Посполитої у ставленні до козаків було пов'язане з наближенням кінця терміну Деулінського перемир'я з Московською державою, що означало поновлення воєнних дій та участь у них козацьких загонів.
Московські війська під керівництвом полковника Яковлєва 25 травня 1709 року знищили Чортомлицьку Січ - на острові Чортомлик на Дніпрі - тепер село Капулівка Нікопольського району на Дніпропетровщині.
Коментарі