Український інститут національної пам'яті презентував відеоролик до дня народження Людмили Старицької-Черняхівської.
Письменниця, театрознавиця та політик народилася 29 серпня 1868-го у родині корифея українського театру Михайла Старицького. Попри велич свого батька, не залишилася у його тіні.
Вона була однією серед небагатьох жінок-засновниць Української Центральної Ради. Працювала в українських урядах періоду визвольних змагань 1917-1921 років. Як представниця Міністерства освіти 22 жовтня 1918-го виступила з промовою на урочистому відкритті Кам'янець-Подільського державного університету.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Людмила Старицька-Черняхівська виграла суд проти Київської опери
Стала співзасновницею та заступницею голови Національної ради українських жінок. Започаткувала український державний кінематограф.
У часи радянщини її перевели у статус "ворога народу", хоча радянські театри ставили її п'єси, замовляли їй переклади опер. Письменницю арештували 14 січня 1930-го, згодом переслідували решту життя.
20 липня 1941-го, коли німці вже стояли під Києвом, її арештувало НКВД. У постанові значилося: "В настоящее время Старицкая-Черняховская германофильски настроена, ждет прихода немцев в Киев". Та навряд чи чекісти справді остерігалися якоїсь небезпеки від 73-річної жінки. Може, просто мстилися за попереднє життя й незалежну вдачу?
Коментарі