Книжку Івана Дзюби "Інтернаціонаціоналізм чи русифікація?" почали поширювати у системі самвидаву 31 грудня 1965 року.
Поштовхом для написання цієї праці стало проведення у 1965 році в Україні репресій проти української інтелігенції. У Києві, Львові, Луцьку, Івано-Франківську та Тернополі були заарештовані близько 30 українців. Іван Дзюба з марксистських позицій проаналізував національно-культурну політику радянської влади в Україні.
Наступного року автор відправив свою роботу першому секретарю ЦК компартії України Петру Шелесту та голові уряду УРСР Володимиру Щербицькому, російський переклад — керівництву КПРС.
Доводив, що компартія ще за часів Сталіна перейшла на позиції російського великодержавного шовінізму. Свою аргументацію автор побудував переважно на цитатах з творів Леніна та партійних документів 20-х років. Він уважав, що політика КПРС щодо України суперечить корінним інтересам українського народу і вбачав вихід у поверненні до ленінських принципів національної політики.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці перемогли чисельніший загін ворогів і захопили танк
Праця "Інтернаціоналізм чи русифікація?" поширювалася у самвидаві, а у лютому 1968 року була опублікована у журналі "Сучасність".
Влада оголосила "Інтернаціоналізм чи русифікацію?" антирадянським твором. Його поширення, зберігання чи навіть читання назвали кримінальним злочином. Іван Дзюба втратив роботу, був виключений зі Спілки письменників України. 1972-го був ув'язнений на 18 місяців.
Його книга видавалася за межами Радянського Союзу українською, англійською, російською, китайською, французькою та італійською мовами. В Україні цей твір був опублікований 1990-го у журналі "Вітчизна".
У Радянському союзі навмисно знижували престижність української мови.
При цьому намагалися створити видимість, що українську не забороняють, розповів літературознавець і дисидент Іван Дзюба
Коментарі