Понеділок, 31 грудня 2018 09:10

Українця засудили за книжку з критикою влади

Українця засудили за книжку з критикою влади
Праця Івана Дзюби "Інтернаціонаціоналізм чи русифікація?" вийшла у 1965 році. Фото: prostir.museum

Книжку Івана Дзюби "Інтернаціонаціоналізм чи русифікація?" почали поширювати у системі самвидаву 31 грудня 1965 року.

Поштовхом для написання цієї праці стало проведення у 1965 році в Україні репресій проти української інтелігенції. У Києві, Львові, Луцьку, Івано-Франківську та Тернополі були заарештовані близько 30 українців. Іван Дзюба з марксистських позицій проаналізував національно-культурну політику радянської влади в Україні.

Наступного року автор відправив свою роботу першому секретарю ЦК компартії України Петру Шелесту та голові уряду УРСР Володимиру Щербицькому, російський переклад — керівництву КПРС.

Доводив, що компартія ще за часів Сталіна перейшла на позиції російського великодержавного шовінізму. Свою аргументацію автор побудував переважно на цитатах з творів Леніна та партійних документів 20-х років. Він уважав, що політика КПРС щодо України суперечить корінним інтересам українського народу і вбачав вихід у поверненні до ленінських принципів національної політики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці перемогли чисельніший загін ворогів і захопили танк

Праця "Інтернаціоналізм чи русифікація?" поширювалася у самвидаві, а у лютому 1968 року була опублікована у журналі "Сучасність".

Влада оголосила "Інтернаціоналізм чи русифікацію?" антирадянським твором. Його поширення, зберігання чи навіть читання назвали кримінальним злочином. Іван Дзюба втратив роботу, був виключений зі Спілки письменників України. 1972-го був ув'язнений на 18 місяців.

Його книга видавалася за межами Радянського Союзу українською, англійською, російською, китайською, французькою та італійською мовами. В Україні цей твір був опублікований 1990-го у журналі "Вітчизна".

У Радянському союзі навмисно знижували престижність української мови.

При цьому намагалися створити видимість, що українську не забороняють, розповів літературознавець і дисидент Іван Дзюба

Зараз ви читаєте новину «Українця засудили за книжку з критикою влади». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 209
Голосування Чому не можна розпускати Верховну Раду?
  • Це суперечить Конституції
  • Хай знімуть недоторканість, ухвалять закони про імпічмент, про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення і новий Виборчий кодекс і можуть йти
  • За нинішніх умов на дострокових виборах у ВР не пройдуть нові партії
  • Мені байдуже до їхньої роботи. Їхні обіцянки на хліб не намастиш
  • Я не проти розпуску. Владу в країні треба перезавантажити повністю
  • Я проти будь-яких ініціатив президента
Переглянути
Погода