Середа, 19 лютого 2020 10:20

Тисячу років із нами: в Україні відзначають День державного герба

Тисячу років із нами: в Україні відзначають День державного герба
Сучасний український герб використовувався ще тисячу років тому. За часів Київської Русі Тризуб був символом княжого роду Рюриковичів. Печатки з тризубом були в послів князя Олега. Князь Володимир карбував монети з тризубом і зробив його своїм князівським знаком. Фото: Хвиля

19 лютого в Україні відзначають День Державного герба.

Жовтий тризуб існував ще за часів князя Володимира. Він пройшов довгий шлях, залишаючися символом незалежності навіть за радянського періоду. Сучасний український герб використовувався ще тисячу років тому. За часів Київської Русі Тризуб був символом княжого роду Рюриковичів. Печатки з тризубом були в послів князя Олега. Князь Володимир карбував монети з тризубом і зробив його своїм князівським знаком.

Пізніше характерний тризуб на довгий час був забутий і повернувся як державний символ уже в 1900-х. 25 лютого 1918 року в Коростені Українська Центральна Рада офіційно затвердила тризуб як герб УНР. У період існування УРСР тризуб дискредитовували. Але він залишався символом національно-визвольного руху і боротьби за незалежність.

Сучасний Герб незалежної України затвердили 19 лютого 1992 року рішенням Верховної Ради. Державний символ набув сучасного вигляду: жовтий тризуб на синьому щиті.

У більшості країн світу існують 2 види гербів: малий, на якому зображено лише головний символ держави, і великий, який є малим гербом з додатковими елементами та прикрасами. Тризуб на синьому геральдичному щиті – це Малий герб України. При цьому, згідно зі статтею 20 Конституції України, Тризуб є центральним елементом Великого Державного герба.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли цінну книгу з гербами знатних родів та міст

Питання Великого герба піднімається з моменту здобуття Україною незалежності. Провели 3 конкурси на герб України - 1991-го, 1996-го і 2007 року, але на жодному з них не було переможця. Найближче до прийняття Великого герба Україна була 2009 року. Кабінет міністрів затвердив проєкт Великого державного герба. Через низку помилок і неточностей в запропонованому зображенні проєкт так і не було винесено на розгляд Верховної Ради.

У Коростені 12 лютого 1918-го Мала Рада УНР прийняла Володимирів Тризуб як Великий і Малий герб Української держави. Тризуб офіційно став гербом Української Народної Республіки 25 лютого. Він набув популярності після виходу першої валюти УНР 1917-го. На банкноті 100 карбованців художник Георгій Нарбут зобразив тризуб із хрестом. Свої варіанти тризуба пропонували художники Георгій Нарбут, Павло Ковжун, Роберт Лісовський, Микола Битинський, Ніл Хасевич, Святослав Гординський, Андрій Гречило, Іван Турецький, Олексій Кохан. Малюнки герба, виконані Василем Кричевським, Михайло Грушевський приніс на засідання Малої Ради. Тоді ж схвалили велику й малу печатки УНР зі знаком тризуба. Його зображали на державних кредитових білетах.

Зараз ви читаєте новину «Тисячу років із нами: в Україні відзначають День державного герба». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 237
Голосування Чи варто проводити фінал Ліги чемпіонів без глядачів?
  • 1) так, це краще, ніж взагалі не грати
  • 2) ні, ліпше уже залишити трофей нерозіграним
Переглянути
Погода