"Пактом Молотова-Ріббентропа" гітлерівська Німеччина та сталінський Союз ділили між собою "сфери впливу" у східній Європі: за лічені тижні після його підписання радянські війська увійшли на терени східної Польщі – сьогоднішніх західних України та Білорусі. Саме "пакт Молотова-Ріббентропа" забезпечив пізніше приєднання до Радянського Союзу трьох балтійських держав.
- Українські території були розділені між кількома державами – Румунією, Чехословаччиною, Польщею, СРСР. Гітлер розумів, що без аграрного, сировинного потенціалу України він не зможе реалізувати свої плани в Європі і далі на Сході. Для Сталіна цілісна Україна безумовно була потенціалом, але в той же час здобуття її західних територій дозволяло йому відсунути кордон СРСР на захід, - розповів історик Олександр Лисенко.
Однак остаточно сфери впливу між Радянським Союзом та Німеччиною були поділені 28 вересня 1939 року, коли вони уклали Договір про дружбу і кордони. Згідно з ним, Литва перейшла до СРСР, натомість Німеччина взяла під контроль території, що належали Польщі, включно з етнічно українськими Холмщиною, Підляшшям і Лемківщиною.
Історик зазначив, що коли у Росії кажуть, що Сталін є "батьком" соборної України, то це не відповідає дійсності – він торгував нею, цинічно і прагматично. І після війни, коли була можливість за допомогою договорів з Польщею залишити ці території у складі України, він нічого для цього не зробив, хоча питання Закарпаття з Чехословаччиною вирішилося дуже просто.
Коментарі