Український інститут національної пам'яті та продакшн-студія Bober до Дня Соборності України створили соціальний відеоролик. Він допомагає зануритися в історичні події і зрозуміти їхнє значення сьогодні.
Про єдність України від Сяну до Дону інтуїтивно відчували завжди. Навіть, розділені Російською та Австро-Угорською імперіями. Навіть, змушені воювати один проти одного в часи Першої світової війни. Тому, щойно на уламках імперій постали вільні і незалежні Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка, шлях до Злуки став очевидним і неминучим.
Тому 100-літній ювілей відзначають під гаслом "Разом з власної волі з 1919 року"
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 100 років тому українці об'єдналися в одну державу
Акт Злуки став знаменною подією, що мала велике історичне значення для українського суспільства. Він задекларував перед усім світом неподільність українських земель, єдність і солідарність народу, став прологом до постання сучасної соборної суверенної України.
Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки проголосили 22 січня 1919-го на Софійському майдані у Києві.
"З самого ранку місто прийняло урочистий вигляд. Доми прибрано національними прапорами й транспарентами, на бальконах повішені коври й полотна з яскравими українськими рисунками , - пише про Київ 22 січня 1919 року Українське телеграфічне агентство. - Особливо гарно удекоровано доми на Софійській площі і сусідніх вулицях. З поміж них відличається дім, в котрім поміщається центральна контора телєґрафа й будинок київського ґуберніяльного земства. На їхніх бальконах поміщено портрети й бюсти Шевченка, прибрані національними стрічками й прапорами. Тріюмфальну арку при вході з Володимирської вулиці на Софійську площу було прибрано зверху і по бокам старовинними гербами України й Галичини. По всій площі до стовпів було прибито ріжні герби українських ґуберній і плякати".
Коментарі