На диво врожайним виявився 2012 для археологів, які ведуть розкопки в Карагандинській області Росії. Знахідки дозволили зробити ряд дивовижних припущень.
Три загони карагандинських археологів, що проводили розкопки в Шетському, Бухаржирауському і Каркаралінському районах, виявили свідчення того, що багато століть тому саме тут міг знаходитися центр арійської предцівілізаціі.
"Ми знайшли одне поселення і три могильники, - розповів директор Сариаркінського археологічного інституту ім. Є. А. букетна кандидат історичних наук Валерій ламати. - Два могильники відносяться до періоду розвиненої бронзи, це 18-16 століття до нашої ери, а поселення, яке ми назвали Донгал, і один могильник - до фінальної бронзі. Це приблизно 10-8 століття до нашої ери".
Поховання епохи ранньої бронзи виявлене у Шетському районі, на річці Нураталди: "Унікальність могильника в тому, що при розкопках уздовж кам'яних огорож були виявлені поховання коней. Вони лежали перед могилами і позначали упряж колісниці".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В єгипетських гробницях знайшли посудини для зберігання органів померлих
Вчені встановили, що люди Андронівської епохи пересувалися на великих двоколісних колісницях, схожими на ті, на яких їздили в Давньому Єгипті. Також в похованні Нураталди виявили величезний кам'яний ящик, розділений кам'яними ж перегородками на п'ять частин. Трохи віддалік - ще один, окремий кам'яний ящик. Археологи припустили, що тут була похована ціла сім'я. Грабіжники залишили недоторканою лише одну секцію, де покоїлися останки жінки з бронзовими прикрасами на руках і в вухах, а також знаходився посуд стародавніх часів. Їх належить досліджувати вченим.
А ось алматинської шукачам старожитностей у минулому році пощастило знайти в степах Сари-Арки принцесу. У могильнику Акбейіт в Каркаралінському районі експедиція Інституту ім. А. Х. Маргулана виявила останки дівчинки, яку тут же назвали "сакською принцесою". Знахідка датована 6-5 століттями до нашої ери. Тут знайдені золоті гривня і сережки з бірюзою, бронзове дзеркало в шкіряній сумочці і флакончики з-під фарби. Все це дало підстави вважати, що дівчинка належала до сакської еліті.
"Відомо, що саки були багатими людьми і не шкодували золота, - каже Валерій Ломан. - Було б справжньою сенсацією, якби виявилося, що в золоті у них ходила не тільки знать, а й рядові члени громади".
Так чи інакше, але матеріалами для досліджень 2012-й археологів обдарував з усією щедрістю. Можливо, їх результати принесуть справжні наукові відкриття.
Коментарі