середа, 25 червня 2014 15:30

Розвідка СРСР заздалегідь знала про напад Гітлера на Сталіна — документи НКВД
4

Протокол допиту Кратца Ганса Георгійовича, німецького льотчика, який брав участь в бомбардуванні Києва 25 червня 1941 року
Фото: cdvr.org.ua
Фото німецької шпигунської аерозйомки
Фото німецьких пілотів-бомбардувальників, схоплених в полон після бомбардування Києва
Доповідна секретарю КП (б) У тов. Хрущову М. С. про концентрацію німецьких військ в прикордонних районах з СРСР від 15 травня 1941

"Віроломного несподіваного нападу" не було: Хрущова ще у травні 1941 року повідомляли про концентрацію німецьких військ на кордоні. Про це йдеться в невідомих раніше документах НКВД, оприлюднених Архівом СБУ. Відтепер матеріали доступні онлайн в Електронному архіві визвольного руху.

Архів СБУ оприлюднив документи радянських спецслужб про початок Другої світової війни у 1941 році. Архівісти надали вільний доступ до колекції "Переддень німецько-радянської війни у документах НКВД".

"У колекції — документи про агентурно-оперативну роботу НКВД СРСР напередодні радянсько-німецької війни: повідомлення військових та агентів спецслужб про загальний стан німецької армії перед початком війни, пересування військ Вермахту поблизу кордонів СРСР. Також оприлюднено матеріали допитів полонених німецьких льотчиків у перші дні війни, шпигунську аерофотозйомку, яку здійснювали літаки "Люфтваффе", — розповідає заступник директора Архіву СБУ історик Володимир Бірчак.

Серед архівних документів історики виявили доповідну записку секретарю КП(б)У Микиті Хрущову про концентрацію німецьких військ на кордоні у травні 1941 року. "Цей документ засвідчує, що ретельна підготовка нацистської Німеччини до нападу на СРСР не була таємницею для радянських керівників", — аналізує Володимир Бірчак.

Історик доповнює: "Документи свідчать, що радянська розвідка не лише шукала інформацію про збройні сили та політику нацистської Німеччини. Спецслужба активно вивчала стан та настрої української діаспори, діяльність підпілля ОУН на території України, окупованої нацистами ще з вересня 1939 року (йдеться про Захід України), намагалася вводити у ці структури свою агентуру".

Як відомо, у серпні 1939 року СРСР підписав союзний договір із Німеччиною — т. зв. пакт Молотова-Рібентропа, згідно з яким надавав воєнну та продовольчу допомогу Гітлеру.

На основі цього договору СРСР анексував країни Балтії, Захід України та частину Польщі. Раніше радянська історіографія писала про "несподіваний" напад Німеччини на Радянський союз, але історики виявили документи, що свідчать інакше.

Зараз ви читаєте новину «Розвідка СРСР заздалегідь знала про напад Гітлера на Сталіна — документи НКВД». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

8

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути