Субота, 28 листопада 2020 11:35

Під час Голодомору змушували ходити до сусідів і витягати мертвих за ноги

90-річна Катерина Вовк селі Мліїв Городищенського району на Черкащині пережила Голодомор завдяки допомозі маминих братів. Але вона стратила тоді свого старшого брата.

"Моя мама Тетяна Бедрик була із 1907-го. Працювала у колгоспі, прожила 90 років. Сама ростила мене і ще на рік старшого брата Івана та сестру Марію, 1926 року народження. Батько від нас пішов. Дуже допомагали бездітні мамині брати Антін та Степан. Вони купили нам 1933-го хату. Допомогли облаштувати оселю. Приносили харчі", - розповіла Gazeta.ua Катерина Вовк.

Один із дядьків забрав до себе Марію, вдочерив. Катерина з Іваном залишалися з мамою.

Автор: Ольга Осипенко
  Катерина Вовк народилася 14 жовтня 1930-го в селі Мліїв Городищенського району на Черкащині. У школу ходила тільки 3 роки. Потім не було в що взутися й одягтися. У 13 років пішла працювати в місцевий колгосп. В ньому пропрацювала все життя
Катерина Вовк народилася 14 жовтня 1930-го в селі Мліїв Городищенського району на Черкащині. У школу ходила тільки 3 роки. Потім не було в що взутися й одягтися. У 13 років пішла працювати в місцевий колгосп. В ньому пропрацювала все життя

"1932-го голод був великий. Я ледве ноги волочила. І братик Ваня теж. Мама нас тягла у майдан (колгоспний дитячий садочок. – Gazeta.ua). Сама йшла на роботу. Одного ранку навесні 1933 року Ваня відмовився йти - так охляв. І мама потягла у майдан лише мене. Повертається, а Ваня мертвий. З бурячком у ротику", - ділиться жінка.

Бідували в першу чергу ті, хто не хотів йти у колгосп. У них активісти все відбирали, траплялося – із хати виганяли.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історик пояснив, у чому важливість визнання Голодомору в світі

"Ходили на скотомогильник і відрізали м'ясо у вивезених туди дохлих коней, корів, телят, свиней. Варили і їли його. Сестричка Марія якось пішла до сусідки, яка варила дохлятину. Та витягла шматок з казанка і запросила поїсти. Але сестра відмовилась, бо мама строго наказала ніде нічого не їсти. Жінка поїла й померла.

Тоді був такий наказ від влади, що кожен житель, якщо вранці не бачив сусіда, то повинен зайти в його хату. Мусив витягти за ноги надвір, як застав там когось мертвого.

Раз у день село об'їздили підводи й забирали покійників. Бувало ще живих кидали на воза і везли на цвинтар. Скидали в одну яму. Казали: всеодно помре до ранку", - розповіла Катерина Вовк.

Харчі боялися тримати вдома, щоб активісти не забрали під час обшуків. Зерно та інші продукти закопували. Діставали і по трішки мололи, підмішували до листя липи і пекли листяники. Дубову кору варили і гризли. Товкли в ступці насіння бур'яну мишію. Воно навіть продавалося.

Щороку в 4-ту суботу листопада в Україні вшановують загиблих від голоду. Цьогоріч День пам'яті жертв Голодомору припадає на 28 листопада.

Протягом 1932–1933 років на території УРСР померли понад 7 млн людей, ще 3 млн українців загинули поза її межами — на Кубані, Північному Кавказі, Нижньому Поволжі та Казахстані.

За допомогою штучного голоду більшовики намагалися придушити спротив українців. Селяни не бажали віддавати своє майно та землю колгоспам. 1930 року відбулося 1716 селянських виступів.

Зараз ви читаєте новину «Під час Голодомору змушували ходити до сусідів і витягати мертвих за ноги». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 979
Голосування Фінальна частина футбольного Євро - головна спортивна подія 2021 року. Як виступить на турнірі збірна України?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) стане чемпіоном
Переглянути