Четвер, 16 квітня 2015 16:55

Перші знаряддя праці виготовили австралопітеки - вчені

Перші знаряддя праці виготовили австралопітеки - вчені
Знаряддя праці Олдувайської культури. Фото: zbruc.eu

Науковці вважають, що знайшли найстаріші кам'яні знаряддя праці. Гіпотетично, їх виготовили до того, як з'явилися сучасні люди.

Чи найстаріші знаряддя праці є старшими від людини? Згідно з оглядом журналу "Science", в це вірить принаймні Соня Германд (Sonia Harmand) з Університету штату Нью-Йорк в Стоуні-Брук і її колеги. На нещодавній археологічній конференції в Сан-Франциско вони представили  уламки каменю й рубила, які виготовили 3,3 млн років тому. Вони засвідчують цілеспрямоване використання їх в роботі. Якщо все підтвердиться, знайдені знаряддя праці стануть найдавнішими взагалі.

З огляду на те, що вид homo виник набагато пізніше – щонайбільше 2,8 млн років тому – ці інструменти мали б використовувати вже попередники людини, зокрема австралопітек чи Кеніантроп платіопс, що жив поблизу місця розкопок в той же час.

Приблизно такого ж віку сліди "долюдських" знарядь праці зафіксували 2010 р. Тоді науковці відкрили кістки, яким приблизно 3, 4 млн років, на них видніються сліди, ймовірно, надрізів й ударів. Науковці тоді припустили, що кістки походять від Australopithecus afarensis. Але таку інтерпретацію експерти вважали суперечливою й неодноразово піддавали сумніву.

Загальноприйнятим є вважати, що найстаріші знаряддя праці належали Олдувайській культурі, їм – 2,6 млн. років, а знайшли їх в Гоні (Ефіопія). Сучасні фрагменти, на які натрапили в Ломекві, що на захід від озера Туркана в Кенії, подібні до олдувайських інструментів, обточених по боках, але більш незграбні.

Науковці пропонують назвати їх Ломеквіанською технікою, підсумовує Майкл Балтер (Michael Balter) на вебсайті "Science". Знахідку датували з допомогою магнітостратиграфії. Палеомагнетичне вимірювання дає змогу визначити часову послідовність частої зміни полярності магнітного поля Землі. Згідно з вимірюваннями, кам'яні знаряддя праці виникли близько 3,3 млн років тому в місцевості, де жило багато представників австралопітеків, як Люсі, а також Kenyanthropus platyops.

Зараз ви читаєте новину «Перші знаряддя праці виготовили австралопітеки - вчені». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 338
Голосування Яке місце посяде збірна України з футболу у відборі до Кубку світу-2022?
  • 1) перше
  • 2) друге
  • 3) третє
  • 4) четверте
  • 5) п'яте
Переглянути