Учені частково розшифрували стелу майя, якій 2 тис. років. Артефакт свідчить про зародження ранньої писемності культури, що домінувала в південній частині Мексики і частині Центральної Америки.
Стелу 87 виявили у вересні 2018-го в археологічному парку Такалік-Абадж на південному заході Гватемали. Її вирізано з натурального каменю. Археологи зазначають, що Такалік-Абадж 1500 року до н.е. заселяла культура ольмеків, згодом 800 року до н.е. сюди прийшли майя, з якими ольмеки розділили територію. Врешті ольмеки зникли, а майя продовжили розвивати свою передову культуру. Тому створення стели приписують саме їм, повідомляє Archeology News Network.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розкопки могили воїна наблизили вчених до розгадки причин загибелі майя
"Хоча повного "лінгвістичного прочитання" ієрогліфів і не вдалося досягти, ми з'ясували, що ця стела зображає правителя з ім'ям та різні назви, тому вона є найбільш раннім прикладом появи і розвитку писемності у Мезоамериці в цілому", - зазначив німецький історик-епіграфік Ніколай Грубе. Припускають, що, можливо, йдеться про опис військових кампаній, успішно проведених вождем, що було характерно для культури майя.

Коментарі