Південний Крайовий Провід ОУН почав діяти в Дніпропетровську - тепер Дніпрі, 3 вересня 1941 року. Очолював його підпільник Зиновій Матла - "Святослав Вовк".
Члени Південної похідної групи ОУН(б) прибули до міста під час боїв німців із Червоною армією 20 серпня 1941 року. За штаб-квартиру обрали помешкання на сучасному просп. Дмитра Яворницького. На перших зборах вирішили розпочати агітаційну й пропагандистську роботу з метою нейтралізації радянського й німецького впливу на населення. Також планували знайти прихильників і сформувати українську владу на місцях. Незабаром взялися за організацію підпільних типографій, де видавали листівки й газети.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські націоналісти визначились із лідером
Маючи звістку про проголошення Акту відновлення Української держави у Львові, на початку вересня організували збори української інтелігенції. На них, із дозволу німців, вирішили створити самоврядування - Дніпропетровську обласну управу. Її очолив професор транспортного інституту Панас Олійниченко. Орган мав власну печатку з тризубом і написом "Українська держава", яку німці згодом вилучили. Подібні управи організовували і в інших місцевостях Дніпропетровської області. Займалися українізацією.
Пізніше до міста прибула німецька політична адміністрація, що розпочала репресії проти діячів ОУН. У березні 1942 року Матлу відкликали в Західну Україну. Наголошував керівництву, що не впевнений у можливості проведення націоналістичної боротьби на півдні і сході України. Тоді ж німці намагалися ліквідувати всі націоналістичні осередки. 1 червня 1942-го вони знищили Обласну управу, тому члени ОУН остаточно пішли в підпілля.
30 червня 1941-го в окупованому нацистами Львові на зборах, скликаних членами ОУН(б), було проголошено створення Української держави.
Сформували уряд - Українське державне правління, його очолив Ярослав Стецько. Українська держава проіснувала трохи більше 2 місяців і була ліквідована рішенням рейсхміністра Альфреда Розенберга після арешту Степана Бандери та Ярослава Стецька, які відмовилися відкликати "Акт проголошення Української держави".
Коментарі