27 травня 1821 року в Миколаєві розпочали будівництво Обсерваторії Чорноморського флоту.
Морська астрономічна служба мала забезпечити флот морехідними мапами, вивіреними навігаційними приладами та хронометрами.
Миколаївський і Севастопольський військовий губернатор, адмірал Олексій Грейг, 1820 року звернувся до морського міністра Російської імперії Івана де Траверсе з проханням про виділення коштів на будівництво обсерваторії й добір кандидата на посаду морського астронома Чорноморського флоту.
Імператор Олександр I дозволив будівництво в Миколаєві обсерваторії. Воно розпочалося 27 травня 1821 року. Отже, заснували першу на півдні Російської імперії морську астрономічну обсерваторію. На будмайданчику виявили залишки споруд, які збереглися з часів колонізації краю греками. Будівельники використовували розпилений і рваний черепашник і глину. Їх привозили волами з найближчого села Тернівки. Грейг пильно стежив за будівництвом обсерваторії, часто навідувався на будівельний майданчик, коригував план, вносив зміни в зовнішній вигляд.
За рекомендацією астронома Дерптської обсерваторії Вільгельма Струве заклад у Миколаєві очолив 19-річний Карл Кнорре. Він був на посаді директора обсерваторії 50 років.
З 1912 року морську обсерваторію зробили Миколаївським відділенням Головної астрономічної обсерваторії. 1935 року обсерваторію додали в мережу наукових установ Академії наук СРСР як Миколаївське відділення ГАО.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обрушився один із найбільших телескопів у світі: з'явилося відео
1992 року обсерваторія стала самостійним науковим закладом України, а з 2002 року — Науково-дослідним інститутом "Миколаївська астрономічна обсерваторія".
Королівську обсерваторію в Гринвічі заснували 22 березня 1675-го. Гринвіцький меридіан узяли за точку відліку довготи й часу. Астроному надали звання королівського астронома. Обсерваторія займалася питаннями навігації, визначення часу, положення зірок у небі.
Коментарі