Австрієць Карл Ландштейнер (1868–1943) відкрив, що людська кров має три групи – А, В і О 14 листопада 1901-го. Класифікував за наявністю або відсутністю певних успадковуваних антигенів на поверхні еритроцитів.
Асистент Віденського інституту патології Карл Ландштейнер взяв кров у себе і 5 співробітників. Відокремив сироватку від еритроцитів з допомогою центрифуги. Змішав окремі зразки еритроцитів з сироваткою власної крові та інших осіб. Виявив, що склад білків на поверхні еритроцитів у різних людей різний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Людям почали переливати кров овець
Носіям однієї групи можна безпечно переливати кров. А от кров різних груп несумісна в організмі людини. Тоді ж було визначено, що кров передається спадково. Вчені відкрили інформацію про універсальність першої групи крові. Наступного року його асистент Адріано Штурлі описав четверту групу – АВ. 1930-го Ландштейнер отримав за свій винахід Нобелівську премію.
В Україні переливати кров почали 1943 року. Одразу після звільнення Києва. Перша станція була розташована у підвалі однієї зі столичних лікарень. Тоді збирали кров для бійців Другого білоруського фронту. Попри голод та погані санітарні умови, люди добровільно здавали кров, щоб врятувати життя поранених.
Перші в світі експерименти з переливанням крові відбулися в середині 1660-х років в Англії. Собак зв'язали і кров передавалась з артерій і вен на шиї через трубки зроблені з гусячого пір'я.
Коментарі