субота, 14 листопада 2020 08:21

Медик зробив відкриття пов'язане з кров'ю

Медик зробив відкриття пов'язане з кров'ю
Процедура переливання крові в лікарні під час війни. В Україні переливати кров почали 1943 року. Фото https://donor.ua

Австрієць Карл Ландштейнер (1868–1943) відкрив, що людська кров має три групи – А, В і О 14 листопада 1901-го. Класифікував за наявністю або відсутністю певних успадковуваних антигенів на поверхні еритроцитів.

Асистент Віденського інституту патології Карл Ландштейнер взяв кров у себе і 5 співробітників. Відокремив сироватку від еритроцитів з допомогою центрифуги. Змішав окремі зразки еритроцитів з сироваткою власної крові та інших осіб. Виявив, що склад білків на поверхні еритроцитів у різних людей різний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Людям почали переливати кров овець

Носіям однієї групи можна безпечно переливати кров. А от кров різних груп несумісна в організмі людини. Тоді ж було визначено, що кров передається спадково. Вчені відкрили інформацію про універсальність першої групи крові. Наступного року його асистент Адріано Штурлі описав четверту групу – АВ. 1930-го Ландштейнер отримав за свій винахід Нобелівську премію.

В Україні переливати кров почали 1943 року. Одразу після звільнення Києва. Перша станція була розташована у підвалі однієї зі столичних лікарень. Тоді збирали кров для бійців Другого білоруського фронту. Попри голод та погані санітарні умови, люди добровільно здавали кров, щоб врятувати життя поранених.

Перші в світі експерименти з переливанням крові відбулися в середині 1660-х років в Англії. Собак зв'язали і кров передавалась з артерій і вен на шиї через трубки зроблені з гусячого пір'я.

Зараз ви читаєте новину «Медик зробив відкриття пов'язане з кров'ю». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути