В кінці XIX і на початку XX сторіччя в Києві почали активно продавати сувенірні листівки. Багато з них зараз зберігають в "Музеї однієї вулиці", що на Андріївському узвозі. Науковий співробітник музею Анатолій Кияшко, демонструючи деякі експонати, розповідає про походження таких сувенірів.
"Перші видові листівки з фото або ж з малюнками Києва з'явилися у 1895 році. З того часу їх друкували все більше, бо попит на них зростав. Листівки з краєвидами Києва надсилали друзям і рідним, привозили з собою з подорожі. Для таких людей листівки мали особливу цінність — їх берегли в шухлядах або ставили на найбільш помітне місце у кімнатах. Бо подорожували в ті часи не так часто, як зараз", - пояснює Анатолій Кияшко.
Друкували на листівках в першу чергу історичні місця: центральні вулиці, монастирі, собори. Також - мальовничі краєвиди Києва: пагорби Подолу і Дніпра. Іноді на них можна було побачити фото вокзалу, політехнічного інституту. Загалом з 1895 по 1918 рік видали близько 5 тисяч сюжетів з київськими мотивами, не враховуючи копій і змонтованих фрагментів. Іноді бувало так: аби не повторювати один і той самий сюжет, художники домальовували або стирали з зображення пішоходів, на Дніпрі домальовували кораблі, а в парках і алеях — більше дерев.
Історикам відомо близько ста видавництв, які в той час друкували "київські" листівки. Найбільше прославився фотограф-видавець Дмитро Марков. Він мав власне фотоательє, яка знаходилося за адресою Хрещатик, 41. Фотограф також розробив власну підбірку зображень "Типы и виды Украины".
За словами Анатолія Кияшко, в Києві виготовляли також сувенірний посуд. Особливим попитом користувалися чайнички, чашки і блюдця. На них зображували здебільшого Києво-печерську Лавру. Подивитися цю святиню з'їжджалися не лише з довколишніх міст, а й з Москви та інших великих міст. Дещо рідше можна було зустріти сувенірні коробки з-під сірників, попільничок та інших предметів. На низ поміщали здебільшого рекламу кондитерських фабрик та великих підприємств.
Коментарі