середа, 18 грудня 2019 08:20

Кобзарів та лірників хотіли знищити

Кобзарів та лірників хотіли знищити
З кобзарями у СРСР боролися на державному рівні. Фото: "Сторінка Гайдамаки"

"Запроваджуємо облік музичних інструментів. Регулювати їх кількість та видачу має право виключно Музичний відділ народного комісаріату по просвітництву. Всі військові та громадські організації мають припинити видачу музичних інструментів" - таку постанову ухвалив уряд СРСР 18 грудня 1920 року. Документ був покликаний підпорядкувати владі всіх кобзарів та лірників.

З кобзарями у СРСР боролися на державному рівні. Газети закликали "зупинити закобзарення України", "вибивати колом закобзарену психiку народу". Вважали, що вони своїми історичними піснями і думами поширюють ідеї незалежності українців. Співців зобов'язали у триденний термін зареєструвати свої інструменти й отримати документ на право користування ними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Редактором найбільшої української газети став гімназист

У грудні 1933 року на пленумі Всеукраїнського комітету спілки працівників мистецтв комуністична верхівка назвала українські народні музичні інструменти кобзу і бандуру "класово-ворожими". Для боротьби з кобзарями більшовики також видали укази "Про заборону жебрацтва", "Про затвердження репертуару в установах НКО" (народного комісаріату освіти), "Положення про індивідуальну та колективну музико-виконавської діяльності".

Першу легальну газета українською мовою в підросійській Україні почали видавати у Лубнах на Полтавщині 25 листопада 1905 року. Наклад першого україномовного видання "Хлібороб" був 5 тисяч екземплярів.

Зараз ви читаєте новину «Кобзарів та лірників хотіли знищити». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути