Верховна Рада Української РСР 24 серпня 1991-го ухвалила Акт проголошення незалежності України. За нього проголосувала абсолютна більшість депутатів.
"Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом OOH та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про Державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави — України", - зазначили у документі.
Пропонуємо пригадати події, які відбувалися після проголошення незалежності України.
1991
А в Києві прийняли рішення на місці колишньої Києво-Братської колегії відкрити Києво-Могилянську академію.
1992
Верховна рада затвердила українські гімн, прапор і герб.
У Харкові з благословення Московського патріархату відбувся "архієрейський собор Української православної церкви". На ньому засудили курс на відділення УПЦ від Російської православної церкви, митрополиту Філарету висловили недовіру. Новим Предстоятелем УПЦ обрали митрополита Володимира (Сабодана). Таким чином був зафіксований розкол в українському православ'ї на УПЦ Київського патріархату і УПЦ Московського патріархату
1993
Того ж року народилися співачки Марія Яремчук у Чернівцях, в закарпатському селі Буштино - Аліна Паш, а у Дрогобичі на Львівщині - Христина Соловій.
Відбувся перший в історії України дзвінок по мобільному телефону. Леонід Кравчук поспілкувався з послом України в Німеччині Іваном Пісковим. Першою компанією на ринку мобільного зв'язку стала компанія UMC (Ukrainian Mobile Communications)
1994
В Москві оприлюднили спільну заяву президента України Леоніда Кравчука, президента США Білла Клінтона та президента Росії Бориса Єльцина щодо вивезення з української території стратегічної ядерної зброї та принципової згоди РФ надати компенсацію. Ця заява фіксувала міжнародні зобов'язання України отримати без'ядерний статус.
Відбулися перші в історії міста прямі загальні вибори мера Києва. Ним став колишній функціонер компартії Леонід Косаківський.
У Одесі народилася українська тенісистка Еліна Світоліна - третя ракетка світу в рейтингу WTA у 2017, 2018 і 2019 роках
1995
У Дніпропетровську - тепер Дніпро, запустили метрополітен.
Україна набула членство у Раді Європи.
У Києві помер письменник Олесь Гончар.
1996
Тоді ж прийняли Конституцію України.
Ввели національну грошову одиницю – гривню.
1997
Перша наукова експедиція за участю українців на антарктичну станцію "Фарадей" на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу підняла український прапор. Станцію Україні в 1996 році передала Велика Британія. Її перейменували у "Академік Вернадський".
Того ж року відбувся політ Леоніда Каденюка в космос на кораблі "Колумбія".
1998
Борис Патон першим отримав звання Герой України. Цю нагороду за кілька місяців перед тим заснував президент Леонід Кучма.
1998-го у США померла американська оперна співачка українського походження, виконавиця українських народних і популярних пісень 45-річна Квітка Цісик.
1999
Мужіївський рудник на Закарпатті видав золотополіметалічну руду з якої виплавили перший злиток золота вищої проби вагою 5 кілограмів 721 грам.
2000
В українських школах ввели 12-бальну систему оцінювання.
2001
Перепис населення України нарахував 48,4 мільйони громадян.
2002
18-річний гросмейстер з Горлівки на Донеччині Руслан Пономарьов став чемпіоном світу з шахів.
2003
Парламент прийняв поправки до Закону "Про зв'язок", якими вводилася заборона на оплату вхідних дзвінків.
2004
Помаранчева революція, яку називають початком реального становлення демократії у країні та формуванням нової свідомості громадян.
Нагороду найкращого футболіста Європи "Золотий м'яч" отримав Андрій Шевченко.
2005
На приватизаційному конкурсі продали "Криворіжсталь". Підприємство перейшло під контроль індійського металургійного магната Лакшмі Міттала.
2006
Почав працювати перший у світі кримськотатарський телевізійний канал.
2007
Конституційний суд України оприлюднив рішення про обов'язкове дублювання іноземних фільмів українською мовою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міфи та історія - назвали 11 фактів про прапор України
Художник Іван Марчук увійшов до списку "100 геніїв сучасності, які живуть сьогодні" британської газети The Daily Telegraph.
2008
Вступ України до Світової організації торгівлі.
2009
На Житомирщині затримали колишнього керівника зовнішнього спостереження генерала міліції Олексія Пукача, якого розшукували з 2000 року по звинуваченню у викраденні і вбивстві журналіста Георгія Ґонґадзе.
Помер письменник Павло Загребельний.
2010
43 особи загинуло біля міста Марганець в результаті зіткнення на залізничному переїзді автобуса "Богдан" і локомотива. Наймасштабніша автоаварія в історії незалежної України.
Апеляційний суд міста Києва визнав, що радянські діячі Сталін, Молотов, Каганович, Постишев, Косіор, Чубар та Хатаєвич вчинили злочин геноциду українського народу, передбачений Кримінальним кодексом України.
2011
Віталій і Володимир Клички стали володарями всіх чемпіонських поясів у важковаговій категорії професійного боксу.
Предстоятель Української греко-католицької церкви кардинал Любомир Гузар пішов у відставку за станом здоров'я, яку прийняв Папа Римський Бенедикт XVI. Виборчий Синод єпископів УГКЦ обрав єпископа Святослава Шевчука Верховним архієпископом Києво-Галицьким, Главою Української греко-католицької церкви.
2012
Верховна Рада ухвалила закон, який забороняє курити у громадських місцях. Заборона поширюється на електронні сигарети і кальян.
2013
Перед Майданом відбувся антиміліцейський протест у селищі Врадіївка. Були викликані груповим зґвалтуванням та замахом на вбивство жительки селища Врадіївки Ірини Крашкової.
2014
Російські війська анексували Крим і розпочали наступ на Донбасі.
Сергій Жадан отримав премію ВВС у номінації "Краща книга десятиліття" за роман "Ворошиловград".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Незалежність – це можливість уникнути голоду і втрат на війні
В підконтрольній ДНР зоні між селами Грабове та Розсипне Шахтарського району Донецької області із російської зенітної системи "Бук" збили літак Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17 Амстердам — Куала-Лумпур. Загинули 298 людей.
2015
За пропаганду війни та насильства, інші численні злочини суд заборонив діяльність Комуністичної партії України
2016
Запрацювала зона вільної торгівлі з ЄС.
Україна вдруге перемогла на Євробаченні. Перемогу здобула Джамала – українська співачка кримськотатарського походження.
Міжнародний кримінальний суд (Гаазький трибунал) заявив, що "вважає ситуацію в окупованому Криму рівнозначною міжнародному збройному конфлікту між Україною і Російською Федерацією", який розпочався не пізніше 26 лютого 2014 року.
2017
Український школяр Микола Іванченко став найкращим на одному із найбільших наукових конкурсів GENIUS, що проходив у США. Він презентував винахід, який допоможе очищувати воду від розлитої нафти.
2018
Стокгольмський арбітраж зобов'язав російську компанію Газпром доплатити Нафтогазу України $4,63 млрд за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. Таким чином, за підсумками двох арбітражних суперечок між компаніями Газпром повинен заплатити Нафтогазу $2,56 млрд.
Українець Олександр Усик переміг британця Тоні Белью нокаутом у 8-му райнді під час бою у Манчестері і захистив титул абсолютного чемпіона світу з боксу.
Кабінет міністрів прийняв постанову про заборону оформляти паспорт громадянина України з використанням бланка в формі книжки. Відтепер всі паспорти мають виготовлятися в формі ID-картки.
Помер дисидент і автор "Акту проголошення незалежності України" Левко Лук'яненко.
2019
Оболонський районний суд Києва оголосив вирок колишньому президенту України Віктору Януковичу: він заочно був визнаний винним у державній зраді і пособництві в агресивній війні і отримав остаточне покарання у вигляді 13 років позбавлення волі.
Верховна Рада закріпила в Конституції курс України на ЄС і НАТО, "За" проголосувало 334 депутати.
Незалежній Україні вже 29 років. Але насправді значно, значно більше.
Наша країна не постала "нізвідки". Ми пам'ятаємо про боротьбу українських повстанців, дисидентів і політв'язнів за часів СРСР. Про нестримне прагнення до свободи та всі спроби відновлення незалежності. Про "криваві землі", на які нашу країну перетворили режими нацистського та комуністичного тоталітаризму. Пам'ятаємо про незалежність 1917-1921 років, без якої не було би сьогоднішньої України. Пам'ятаємо про зусилля Кирило-Мефодіївців у середині ХІХ століття, про повстання Мазепи, про державність Війська Запорозького XVII-XVIII століть. Про Велике Князівство Литовське, про Київську Русь.
Наша країна не постала "нізвідки". Її історія – глибинна.У цій історії головною цінністю була свобода. Прагнення свободи від примусу, від насильства, від образи гідності. Свободи від "царя", "фюрера", "вождя", чи "генсека". Україна дихає свободою. Це її кисень.
Коментарі