В Запоріжжі з'явиться Меморіал хортицьких менонітів. Кошти на підтримку ініціативи виділила канадська організація.
Зведенням меморіалу займаються працівники Національного заповідника "Хортиця" за підтримки громадян Канади - нащадків менонітів. Базовий ескіз проєкту надав гендиректор заповідника Максим Остапенко, а канадські науковці й дизайнери створили 3D модель, про це кореспонденту Укрінформу розповів науковий співробітник заповідника Максим Штатський.
В основу меморіалу ляже частина надгробних стел із кладовища менонітів XIX-XX століть, знищених радянською владою та віднайдених 2019 року. Зараз установлено фрагменти 13 ідентифікованих і відреставрованих надгробків із запланованих 15. Загалом їх виявили приблизно 50.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли меморіал, який закопали комуністи
Дослідники розповіли, що навпроти центрального входу вже встановили надгробок Катерини Кооп - дружини Абрахама Коопа, який заснував підприємства, що з часом стали заводами "Запоріжкабель" і "Комунар". У дальньому правому кутку стоятиме стела Бернарду Шелленбергу, який прожив 48 років і був першим фаховим лікарем в колонії менонітів на Хортиці.
Також там будуть і стели рядових мешканців колонії. Генріх Товс прожив лише 19 років, але має специфічний нагробок: зроблений на замовлення, з іншим шрифтом, викарбуваним вінком. Найстаріший пам'ятник датовано 1793 роком. Він належить воїнові.
У центрі комплексу стоятиме якір як символ християнської віри й символ менонітів.
Припускають, що надалі Меморіал хортицьких менонітів розширюватимуть.
Влітку 2019 року фахівці Національного заповідника "Хортиця" розкопали фундамент, зроблений з надгробків менонітів. Їх виявили неподалік знищеного більшовиками у 1930-х менонітського цвинтаря в Запоріжжі.
"Жахлива знахідка по суті - більшовики ніколи не вважали "неблагонадійні нації" за людей, а тому нищили всі згадки про них - у назвах населених пунктів, топоніміці та, як бачимо, навіть на цвинтарях", - повідомляв директор Департаменту культури й туризму, національностей і релігій Запоріжжя Владислав Мороко.
Тоді повідомили, що вирішальну долю знахідок, які б удалося ідентифікувати, мали визначити родичі.
Меноніти - протестантська спільнота. Уперше з'явилися в України 1789-го. Прибули на запрошення царського уряду і складалися переважно з німецьких колоністів. Жили в Катеринославській, Таврійській, Херсонській губерніях. У районі Запоріжжя заснували селище Дармштадт - тепер Ромашки, Запорізької області. Під час голодомору 1932-1933 років і сталінських репресій майже всі померли або були депортовані до Сибіру.
Коментарі