Друкар Іван Федорович видав твір "Хронологія" білоруського поета Андрія Римші у Острозі 5 травня 1581-го. Публікація стала першим у кириличному друкарстві окремим поетичним виданням та своєрідним календарем.
На одноаркушевій листівці був вірш "Которого ся месяца, што за старых веков деело короткое опісаніе". У ньому розповідалася історія біблійних подій чи одного із визначних церковних свят за місяцями. Починався вірш із вересня, коли і розпочинався церковний рік.
Місяці написані трьома мовами: латиною, давньоєврейською та народною розмовною мовою, що вживалась на теренах України і Білорусі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Заздрість і ненависть погнала нас" - як з'явилася перша друкована книга в Україні
Месеца генуара, по гебрейску тебет, просто сычень.
Чужоземъские мудърцы Христа привитали,
злато, ладан и миру, як пану, дали.
генуара 6 дня.
Імовірно, листівка була призначена для молодших учнів Острозької школи. Вони завчали назви місяців і біблійні події, знайомились із віршуванням. Помітки про участь Федоровича у видруковуванні немає, але її підготували в Острозькій друкарні в один рік із Острозькою Біблією - першим повним виданням Святого письма церковнослов'янською мовою. Тому участь першодрукаря не залишає у дослідників сумнівів.
7 березня 1573 року друкар Іван Федоров заснував у Львові першу в Україні друкарню, про існування якої точно відомо історикам.
У всіх його українських книгах, а також у первісних документах, що висвітлюють діяльність і побут друкаря, прізвище Федоров не згадано жодного разу. Сам же Іван Федоров у виданнях, випущених в Україні, іменує себе так: "Іван Федорович Москвитин", "Іван Федорович друкар Москвитин", "Іван Федорович печатник з Москви".
Коментарі