З космодрому Байконур 19 серпня 1960 року відправили на орбіту космічний корабель "Супутник-5" з двома першими собаками-космонавтами на борту. Білка та Стрілка повернулися неушкодженими.
Посилати в космос людину боялися без уявлення про вплив факторів, які виникають у невагомості. До цього часу не було жодного космічного апарата, який повернувся би назад на Землю. Корабель розробили на початку 1960 року. Білка та Стрілка були дублерами собак Чайки і Лисички, які загинули в катастрофі такого ж корабля під час невдалого старту. На 19-й секунді польоту у ракети-носія зруйнувався бічний блок, вона вибухнула. У пресі звістка про загибель псів не з'явилася.
Підготовку пройшли 14 собак - вони краще підходили. Обох безпородних собачок вибрали із 12 самок (щоб зручніше ходити в туалет). Білку взяли, бо виявилася лідером, який найкраще виконував усі команди, а Стрілка була хоч і задумливою, зате дружньою. Їх звали Альбіна і Маркіза, але перед польотом їхні іноземні клички змінили на російські.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оголосили день національної жалоби за собакою
Білка і Стрілка облетіли навколо Землі 17 разів за 25 годин. Подолали відстань 700 тис. км. Під час старту дихання і пульс у тварин підвищилися, а потім заспокоїлися. Двічі на добу вони поїли і попили в умовах експерименту в невагомості.
20 серпня 1960 року спусковий апарат із цілими і неушкодженими собаками успішно приземлився. Після польоту Білка і Стрілка стали популярними в усьому світі. Їх возили на показ в дитячі садки, школи та дитячі будинки. Через кілька місяців після польоту Стрілка народила шість здорових цуциків.
У Токіо 21 квітня 1934-го встановили пам'ятник собаці Хатіко. Він став символом вірності і відданості. На відкритті був присутнім і сам пес. Тварина померла наступного року, й у країні оголосили день національної жалоби.
Коментарі