Сьогодні ми пропонуємо вам ознайомитися з історією єврейських колективних господарств на півдні України у 1920-х та 1930-х роках завдяки унікальним світлинам Інституту єврейських досліджень, що знаходиться у Нью-Йорку.
Ще з царських часів стосовно євреїв проводилася особлива політика. Для них створювалася особлива "зона осілості", за яку вони не могли переступати. Крім того, існувала ціла низка обмежень щодо занять, якими могли, а якими не могли займатися євреї. Серед занять, заборонених для євреїв, було сільське господарство.
Однак після революції 1917 року ці обмеження були зняті і євреї отримали можливість працювати на землі. З цієї причини на початку 1920-х років Американський єврейський об'єднаний розподільчий комітет "Джойнт" підтримав проект відновлення єврейських колоній Південної України й уклав угоду з урядом СРСР. В результаті діяльності товариства на півдні України виникла ціла низка єврейських кібуців, тобто колективних господарств.
У червні 1924 року було утворено сільськогосподарський підрозділ – Агро-Джойнт, основним завданням якого стала допомога (фінансова, кадрова, технічна, матеріальна тощо) колективам переселенців і який працював у СРСР до 1938 р. Наприкінці 1930-х років більшовицька влада знищує організацію, репресує значну частину єврейських колгоспників, ліквідує національні райони, єврейську пресу та освіту.
Коментарі