середа, 19 листопада 2014 15:46

Євреї та земля - історія єврейських кібуців України у 1920-30-х роках у рідкісних світлинах
20

Квиток Всесоюзної лотереї "Общества земельного устройства трудящихся евреев в С.С.С.Р.". Гроші йшли на створення єврейських колгоспів. До революції лише одиниці з кількамільйонного населення Росії мали право і можливість працювати на землі
Йосиф Розен, директор Агро-Джойнта (зліва) і Борис Боген, керівник програм Джойнта у Східній Європі, 1924 р.
Члени комуни “Тель-Хай” (з 1928 р. - “Жовтень”). Крим, 1920-ті.
Членський квиток ОЗЕТ - "Всесоюзного общества по земельному устройству трудящихся евреев в СССР"
Курсанти та викладачі курсів трактористів Агро-Джойнта. Херсон, березень 1926 р.

Сьогодні ми пропонуємо вам ознайомитися з історією єврейських колективних господарств на півдні України у 1920-х та 1930-х роках завдяки унікальним світлинам Інституту єврейських досліджень, що знаходиться у Нью-Йорку. 

Ще з царських часів стосовно євреїв проводилася особлива політика. Для них створювалася особлива "зона осілості", за яку вони не могли переступати. Крім того, існувала ціла низка обмежень щодо занять, якими могли, а якими не могли займатися євреї. Серед занять, заборонених для євреїв, було сільське господарство.

Однак після революції 1917 року ці обмеження були зняті і євреї отримали можливість працювати на землі. З цієї причини на початку 1920-х років Американський єврейський об'єднаний розподільчий комітет "Джойнт" підтримав проект відновлення єврейських колоній Південної України й уклав угоду з урядом СРСР. В результаті діяльності товариства на півдні України виникла ціла низка єврейських кібуців, тобто колективних господарств.

У червні 1924 року було утворено сільськогосподарський підрозділ – Агро-Джойнт, основним завданням якого стала допомога (фінансова, кадрова, технічна, матеріальна тощо) колективам переселенців і який працював у СРСР до 1938 р. Наприкінці 1930-х років більшовицька влада знищує організацію, репресує значну частину єврейських колгоспників, ліквідує національні райони, єврейську пресу та освіту.

Зараз ви читаєте новину «Євреї та земля - історія єврейських кібуців України у 1920-30-х роках у рідкісних світлинах». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути