Переможиця 2016 року премії TED оголосила у вівторок свій план у створенні громадської платформи ,де б користувачі могли допомогти зупинити розгрбування старожитностей на Близькому Сході .
Global Xplorer звучить як назва відеоігри. Користувачі входять в систему, ознайомлюються з інструкцією, а потім отримують цифрову карту із зображенням від 400 до 2500 квадратних метрів землі, яку забезпечує супутник. "Гравці" потім сканують гробниці і перераховують те, що вони знаходять, заробляючи очки.
Але Global Xplorer насправді є громадським науковим проектом, що розроблений єгиптологом, яка виграла у 2016 році 1 мільйон долларів в конкурсі TED. Очікується, що така ініцівтива буде сповільнювати розграбування культурних пам'яток на Близькому Сході. Про це повідомляє The Christian Science Monitor.
"Археологія в даний час переживає переломний момент ", сказала Сара Паркак, археологиня і директорка-засновниця лабораторії Глобальної системи спостереження в Університеті штату Алабама в Бірмінгемі у своїй TED - промові. "[Ісламська держава] підриває і грабує храми Іраку і Сирії. Якщо ми не будемо робити щось, ці місця пропадуть."
Пані Паркак створює простір для археологів, тому що вона використовує супутникові знімки, щоб знайти місця для археологічних розкопок, як Індіана Джонс з 1980-х. р
Паркак розробила проект не тільки для збереження стародавньої культурної спадщини від розграбування, а й для вчених для глибшого розуміння в цій спадщині. Вона назвала проект - "інвертування піраміди".
Для того, щоб перешкоджати мародерам в пошуку нових місць Global Xplorer надаватиметься користувачам із фотографіями, але не відповідно до їх GPS або розташування на карті. Ця інформація буде доступна тільки для фахівця з обліковими даними, який пройшов перевірку, повідомляється в прес-релізі TED.
"Я бажаю нам виявити мільйони невідомих археологічних пам'яток по всьому світу, cтворюючи армію глобальних дослідників 21-го століття , ми знайдемо і захистимо приховану спадщину" - сказала дослідниця.
Коментарі