Четвер, 31 жовтня 2019 11:06

"Держіться, не відступайте" - важкохворий митрополит звернувся до українців

"Держіться, не відступайте" - важкохворий митрополит звернувся до українців
Митрополит Андрей Шептицький помер 1 листопада 1944-го. 5 листопада його поховали у підземеллі собору святого Юра у Львові Фото: ugcc.uа

Предстоятель Української греко-католицької церкви Андрей Шептицький звернувся з останнім словом до оточення 31 жовтня 1944-го. Митрополит страждав від ускладнення грипу.

"Наша Церква буде знищена, розгромлена большевиками. Але держіться, не відступайте від віри, від святої Католицької церкви. Тяжкий досвід, який впаде на нашу церкву є хвилевий. Я виджу відродження нашої церкви. Вона буде гарніша, величавіша від давньої та буде обіймати цілий наш народ. Україна увільниться зі свого упадку та стане державою могутньою, з'єднаною, величавою, яка буде дорівнювати другим високо розвинутим і цивілізованим державам світу. Мир, добробут, щастя, висока культура, взаємна любов і згода пануватимуть в ній", - вимовив він.

Наступного дня о 13:30 провідник української нації помер. Більшовики дозволили провести урочистий похорон, бо боялися величезного пошанування митрополита серед населення Західної України. В останню путь вулицями окупованого Львова предстоятеля проводжало більше 5 тис. городян.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розстріляли родину українського митрополита

На цьому показова доброта більшовицьких окупантів закінчилась. Розпочались жорстокі переслідування греко-католицького духовенства. Під керівництвом Микити Хрущова утворили ініціативну групу "возз'єднання уніатів з православними". Про її роботу доповідали особисто Йосипу Сталіну.

В березні 1946-го на псевдособорі у Львові проголосили ліквідацію Української греко-католицької церкви. Її майно передали Російській православній церкві, а вірян та духовенство під примусом змушували зрікатись віри. Сама церква діяла лише в підпіллі. Її провід здійснював митрополит Йосип Сліпий, який 18 років перебував на засланні в Росії.

Радянська влада повторно утверджується на західноукраїнських землях у 1944 році та розпочинає таємну агентурну роботу проти Української греко-католицької церкви. Під керівництвом Георгія Карпова була відновлена оперативна справа, яка носила назву "Ходячие". Справжні каральні заходи проти УГКЦ починаються 1945-го. Священників арештовують та заводять справи про антирадянську діяльність, зв'язки із Ватиканом, іноземними розвідками та українськими націоналістами. Не оминають органи НКВД й митрополита наступника Андрея Шептицького Йосипа Сліпого, який, ще у 1941 році публічно підтримав Акт відновлення Української держави. Приймається рішення "відсікти голову греко-католицькій церкві". Собор святого Юра оточують з усіх сторін.

Зараз ви читаєте новину «"Держіться, не відступайте" - важкохворий митрополит звернувся до українців». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода