Радыё Свабода вивчає матеріали у нещовно відкритих архівах СБУ про участь білорусів у війнах за незалежність України.
Дослідження визвольного руху ще тривають. В тому числі завдяки нещодавно відкритим для суспільства архівом радянських спецслужб. Вже зараз фахівці констатують, що в лавах регулярної української армії 1917-1921 років воювали і білоруси. Причому два з них у своїй військовій кар'єрі просунулися на вищі посади керівництва Армії УНР, ще дев'ять мали офіцерську кар'єру. Повідомляє Радыё Свабода.
Службу в Армії УНР обирали з різних причин. Хтось бачив можливість вижити, хтось з національно-патріотичних мотивів, знаючи, що аналогічні процеси національного становлення відбуваються і в Білорусі. Слід зазначити, що в українській армії, якщо її порівнювати з іншими військами, які воювали проти більшовиків, наприклад з армією Денікіна, білоруси дуже часто декларували "білоруськість". Згідно з архівними документами, білоруси служили в українській армії починаючи від козака, тобто від звичайного рядового з рушницею, і закінчуючи генералами.
Між білорусами і українцями, навіть при наявності дискусій щодо спільного українсько-білоруського кордону або територіальних суперечок, ніколи не було збройних конфліктів. Завжди говорилося, що необхідно відстоювати державну незалежність, потрібно отримати українську та білоруську державність, а потім цивілізовано вирішувати питання.
Тому на відміну від поляків, на відміну від росіян і "білих" ,і "червоних", на відміну навіть від румунів, які дотримувалися нейтралітету, все ж не було збройної боротьби з білорусами за землю, принаймні, з 1917 по 1921 рік. Саме тому ні одне білоруське прізвище не має негативного забарвлення. Якщо ми говоримо про генералітет, то два найбільш відомі генерали Армії УНР: Йосип Белевич та Олександр Пороховщиков.
Серед нам відомих білорусів в армії УНР можна назвати:
Генерал-хорунжий - Йосип Білевич
Генерал-хорунжий - Олександр Пороховщиков
Хорунжий кулеметної дивізії Антон Білінський
Козак 4-ї Київської дивізії - Володимир Бортницький
Козак 4-ї Київської дивізії Данило Герасимук
Підполковник - Микола Іванів
Писар 4-ї Київської дивізії -Олександр Лисовський
Діловод 4-ї Київської дивізії - Михайло Малевич
Козак - Григорій Спартак
Фельдшер шпиталю 4-ї Київської дивізії - Андрій Шафрановський
Старшина - Іван Щербов
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Боротьба з релігією в Радянському Союзі - фотографії