5 червня 1919 р. Українська галицька армія розпочала найславетнішу військову операцію на Західній Україні періоду визвольних змагань 1917-1921 рр. - Червневу наступальну операцію, яка увійшла в історію як Чортківська офензива.
В результаті, від польських військ було звільнено Чортків, Тернопіль, Бучач та Перемишляни, хоча тактична перемога дісталася Польщі.
1 листопада 1918 р. між ЗУНР та Польщею розпочалася війна. У лютому 1919 р. галицька армія провела успішну Вовчухівську операцію і підступила до Львова, але на вимогу Антанти українці були змушені зупинитися.
Проте ані місія генерала Бартелемі, ані генерала Боти так і не призвели до підписання миру між сторонами. Натомість за цей час поляки стягнули до Львова свої сили і затиснули Галицьку армію у трикутник біля Чорткова на південному сході Галичини.
У відповідь галичани почали наступ, який на початкових етапах завершився успіхом: 8 червня Чортків був звільнений, а поляки відступили на 120 км.
Наприкінці червня українці відчули брак сили і зброї, чим і скористався противник, проломивши український фронт під Янчином.
Українська галицька армія була змушена відійти до берегів Збруча і перейти на територію Наддніпрянської України, що і стало завершенням Чортківської операції.
Коментарі