пʼятниця, 05 серпня 2016 13:00

79 років тому розпочалася наймасовіша "чистка" в Радянському Союзі

79 років тому розпочалася наймасовіша "чистка" в Радянському Союзі

5 серпня 1937 року за секретним наказом НКВС № 00447 набула чинності постанова Політбюро ЦК ВКП(б) "Про антирадянські елементи".

За ним розпочали наймасовішу "чистку" від внутрішньопартійної опозиції та "антирадянських елементів". За 15 місяців кампанії, офіційно припиненої постановою Політбюро ЦК ВКП(б) 15 листопада 1938 року, за політичними звинуваченнями заарештували більш як 1,7 млн осіб. 681 692 людей стратили, решту вислали до таборів ГУЛАГу і спецпоселення до районів із несприятливим кліматом. Про це повідомляє "Цей день в історії".

Провідну роль у плануванні масових репресій відіграв заступник Єжова Михайло Фріновський. Він підготував наказ НКВС № 00447 "Про антирадянські елементи". Без змін його затвердило 31 липня 1937 року Політбюро ВКП(б). Документ передбачав із 5 серпня розпочати переслідування неблагонадійних, затверджував особовий склад 64 "трійок" на республіканському, крайовому й обласному рівнях.

Наказ містив вичерпний перелік відповідних категорій громадян, які підлягали переслідуванню, та список із 263 076 осіб - 85 511 з них пропонували розстріляти, а решту 181 562 – вислати. Перевищувати ці ліміти можна було лише за особистим погодженням Єжова. Відповідним рішенням Політбюро уряд виділив 75 мільйонів карбованців для спорудження таборів та перевезення ув'язнених на будівництва ГУЛАГу.

Кампанію масових репресій планували завершити протягом чотирьох місяців, проте вона тривала до кінця літа 1938 року, через розширення категорій переслідуваних (наприклад, членів родин засуджених, "німецьких підданих") і постійне збільшення лімітів на страту людей. 15 листопада 1938 року Політбюро затвердило підготований комісією наказ НКВС про припинення з наступного дня розгляду всіх справ "трійками", військовими трибуналами та Військовою колегією Верховного Суду СРСР до спеціального розпорядження.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пішов із життя боєць дивізії "Галичина"

За час Великого терору ув'язнили до 1 720 000 людей, з них щонайменше 681 692 стратили (вдесятеро більше запланованого), а решту відправили до ГУЛАГу. Як члени родин репресованих постраждали 18 тисяч жінок, у яких забрали більш як 25 тисяч дітей і передали до сиротинців.

Зараз ви читаєте новину «79 років тому розпочалася наймасовіша "чистка" в Радянському Союзі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua
Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути