Ексклюзиви
середа, 23 березня 2016 11:45

60 років тому виникла Ісламська Республіка Пакистан

60 років тому виникла Ісламська Республіка Пакистан

23 березня 1956 року британський домініон Пакистан було проголошено федеративною Ісламською Республікою Пакистан. Це була перша держава мусульманського світу з республіканською формою правління. Про це повідомляє "Цей день в історії".

Територія сучасного Пакистану була завойована Великобританією в XIX столітті і включена до складу Британської Індії. Після Другової війни, 14-15 серпня 1947 року вона була розділена на дві незалежні держави - домініон Пакистан та Індійський Союз. Кордон між новими державами був визначений за т. зв. "планом Маунтбаттена", на той час - віце-короля Індії, за релігійним принципом: Пакистан став складатись з двох частин, східної (сучасна Бангладеш) і західної (власне сучасний Пакистан); 625 дрібних князівств мали змогу самостійно вибрати до якої з держав приєднатись. Того ж року Пакистан став членом ООН, а Індія зайняла в ООН місце Британської Індії, члена ООН з 1945 року.

Цього ж року між Ідією та Пакистаном розпочалась перша війна через приналежність штату Кашмір, населеного в основному мусульманами, але керованого індуїстами. Контроль на Кашміром має для Пакистану стратегічне значення, оскільки створює спільний пакистано-китайський кордон і відрізає Індію від Афганістану та Середньої Азії.

Першим генерал-губернатором Пакистану в якості самостійної адміністративної одиниці став Мухаммад Алі Джина, один з ініціаторів та найактивніших учасників розділу Британської Індії. Сьогодні у Пакистані його офіційно іменують "батьком нації" і "великим вождем". Інший "батько-засновник" Ліакат Алі Хан був убитий в 1951 році. Цього ж року Пакистан заявив про свою незалежність. Розробка нових правил функціонування держави була доручена Установчим зборам, які через три роки були розпущені під загрозою відділення Східного Пакистану.

Установчі збори, скликані в 1955 році, розробили конституцію, ухвалену 29 лютого 1956 року, згідно з якою 23 березня 1956 року Пакистан було проголошено федеративною Ісламською Республікою Пакистан на чолі з президентом.

У 1958 році в Пакистані відбувся військовий переворот, в результаті якого на чолі країни став генерал Мухаммед Айюб Xан. Він призупинив діяльність конституції, обмежив демократичні права, в 1962 році ввів у дію нову конституцію. В 1965 році Пакистан спровокував Другу індо-пакистанську війну за Кашмір, зупинену зусиллями ООН.

У грудні 1970 року відбулися перші в історії Пакистану загальні вибори. Партія Авамі ліг, що перемогла у Східному Пакистані, зажадала передачі влади обраній більшості депутатів Національних зборів і закріплення в Конституції права Східного Пакистану на повну регіональну автономію. Відмова уряду Пакистану прийняти ці вимоги викликала гостру політичну кризу, яка в 1971 році переросла у третю, наймасштабнішу Індо-пакистанську війну.

Вона закінчилась капітуляцією пакистанських військ у Східному Пакистані і проголошення там незалежної держави Народна Республіка Бангладеш.

Локальні збройні конфлікти між Індією і Пакистаном виникали також в 1984 та 1999 роках. На початку XXI протистояння між державами загострилось у зв'язку з розробкою обома державами ядерної зброї (перші випробування були проведені у 1998 році).

Зараз ви читаєте новину «60 років тому виникла Ісламська Республіка Пакистан». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути