
16 червня 1963 року на кораблі "Восток-6" відправилась у політ перша у світі жінка-космонавт 26-річна Валентина Володимирівна Терешкова. Здійснивши за 71 годину 48 обертів навколо Землі, 19 червня Терешкова успішно повернулась на землю.
Народилась Терешкова у селянській сім'ї і у 18 років почала працювати ткалею. Свій перший стрибок з парашутом виконала, коли їй було 22, у 1960 році її було відібрано як кандидата у космонавти, а у лютому 1962 року разом з трьома іншими жінками почала інтенсивну підготовку до польоту в космос. У 1963 році Терешкову, за наполяганням Микити Хрущова і всупереч висновкам медичної комісії, включили до програми спареного польоту кораблів "Восток-5" і "Восток-6" - вирішальну роль відіграло її пролетарське походження і біографічні дані (загибель батька в роки радянсько-фінської війни), що планувалось використовувати як пропагандистський фактор для демонстрації переваг радянського ладу.
14 червня стартував "Восток-5" з Валерієм Биковським на борту, а 16 червня 1963 року - "Восток-6" з Терешковою. Обидва кораблі летіли по різних орбітах і був лише один момент, коли вони зблизились на відстань до 5 кілометрів. "Восток-6" летів у автоматичному режимі, і Терешкова жодного разу не брала участь в його управлінні. 19 червня після 48 обертів навколо Землі і 71 години польоту, "Восток-6" увійшов у атмосферу Землі, і Терешкова парашутувалась з висоти близько 7 кілометрів. Биковський приземлився на декілька годин пізніше.
Після свого польоту Валентина Терешкова була нагороджена Орденом Леніна і Зіркою Героя Радянського Союзу. У листопаді 1963 року вона одружилась з космонавтом Адріаном Ніколаєвим. Подружжя космонавтів, в якого згодом народилась дочка, мало стати транспарантом радянської пропаганди.
Терешкова була депутатом Верховної ради СРСР і багато років представляла Радянський Союз у різноманітних міжнародних жіночих рухах і об'єднаннях.
Коментарі